19 Август, 2019
0.0217

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

Објавено во: Свет 14 Јули, 2019

Турски пекар одлучи да го почести рускиот претседател Владимир Путин и за ракетите Ѕ-400 ќе му подготви најдобар бурек и ќе го прати во Кремљ.

Пекар од турскиот град Бурса, Хасан Аџар, чиј бурек влезе во Гинисовата книга на рекорди, изјави за Спутник дека има намера да испече традиционален турски бурек за претседателот Путин, а повод е почетокот на испораката на русктие противвоздушни ракетни системи Ѕ-400 на Турција.

„Почетокот на испораката на противвоздушните системи Ѕ-400 на Турција, за кои толку многу се зборува во нашата земја, беше добредојдена вест за нас. Сфаќајќи колку е важно за националната безбедноста на нашата земја, како и за односите меѓу Турција и Русија, сакам да дадам свој придонес за развој на односите меѓу нашите две земји. Поради тоа ќе ги вложам сите напори и ќе му испратам денеска во Кремљ, лично на Владимир Путин, наша традиционална пита - бурек“, вели пекарот.

Питата ќе биде со сирење и спанаќ. Вкупната тешина на пакетот ќе биде 4 килограми. Според неговите пресметки, пратката во Москва треба да стигне во рок од пет дена, додека „бурекот може да се јаде уште десет дена од денот на печењето“. Аџар во 2012 година влезе во Гинисовата книга на рекорди за најголем бурек, чија должина била 2.023 метри.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем