20 Септември, 2020
0.0396

(ВИДЕО) AМАЗОНИЈА ГОРИ: Беснеат повеќе од 1.000 пожари

Објавено во: Свет 02 Август, 2020

За 24 часа во Амазонија се забележани повеќе од 1.000 пожари. 

Уништени се белите дробови на планетата. 

Во девет бразилски држави кои граничат со амазонскиот базен, бројот на пожари значително е пораснат за повеќе од 20 отсто во јули во споредба со истиот месец лани. Овие податоци ги објави националниот Институт за вселенско истражување Инпе.

Институтот информираше дека во јули оваа година се регистрирани 6.804 пожари. 

Во четвртокот, сателитите снимили 1.007 пожари во Амазонија. 

Активистот на „Гринпис“, Ромуло Батиста, изјави дека забраната за палење на растенија со официјална уредба, нема да функционира се додека не биде засилен надзорот на тоа поле.

Во средината на јули, министерот за животна средина, Рикардо Салес и претседателот Жаир Болсонаро, го забранија палењето на растенија на 120 дена во амазонскиот регион и Пантанал, најголемото подрачје на мочуришта во светот.

И лани пожарите направија пустош во Амазонија. Можеби ќе ве интересира

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато