07 Јуни, 2020
0.0347

(ВИДЕО) ДЕЖАВУ: Поплавени куќи, солзи кај мештаните, прогласена елементарна непогода во Бања Лука

Објавено во: Балкан 14 Мај, 2019

Во Босна и Херцеговина наврна голема количина на дожд, посебно на некои места од земјата, кадешто се поплавени голем број на куќи и полиња. Во Бања Лука е прогласена и елементарна непогода. Во некои места од земјата е откажана и наставата, а дел од патиштата се и одсечени, односно се под вода.  Селаните останале будни цела ноќ и се бореле со огромната количина на вода, соопштуваат медиумите од регионот.

Пред пет години на истото место Сански мост во Босна и Херцеговина гледката била речиси иста. Местото се наоѓа близу Бања Лука, таму сите куќи се поплавени, мештаните по пет години со истата мака.

Ферид Цериќ е мештанин на оваа место и неговата куќа е поплавена. Сликата како што вели тој, за него е тотално дежаву. Истото го снашло и пред пет години, раскажува низ солзи жителот за репортер на српски медиум.

Во Сански Мост во вчера беше прогласена состојба на природна катастрофа, а метеоролозите за денес најавуваат нови врнежи.
Видео Dnevni avaz

Фото Tanjug

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра