19 Август, 2019
0.0193

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

Објавено во: Свет 15 Јули, 2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон се обрати на српски јазик на Калемегдан при денешната посета на Србија.

„Господине претседателе, драги Белграѓани кои дојдовте во голем број ви благодарам на извонредниот дочек! Време е да кажам во име на својата земја Франција ве сака, како што ја сакавте вие нејзе. Франција никогаш нема да го заборави жртвувањето на српскиот народ, крвта која заедно ја пролеавме, солзите на мајките, прогонот, непресушната болка. Франција знае дека судбината на Европа е испишана на ова тво, заедно се боревме на солунскиот фронт. Мораме да изградиме мир, длабоко верувам дека Србија е во Европа и дека Европа не може без Србија во нејзе“, изјави Макрон.

Макрон го повтори ставот дека Европската Унија треба да се реформира за да ја прими Србија. Вели дека ЕУ треба да се реформира за да биде подготвена да ја прими Србија.

Тој е во дводневна посета на Србија. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем