23 Април, 2018
0.0744

(ВИДЕО) OНА ШТО ГО УЧЕВМЕ Е ПОГРЕШНО: Монт Еверест не е највисока планина

Објавено во: Стил 11 Јануари, 2018

Многумина мислат дека Монт Еверест е највисока планина на светот.

Вака се учеше во учебниците, но се покажало дека тоа е погрешно. 

Сепак, тоа не е во потполност точно затоа што постои една мала работа која ги менува работите.

Монт Еверест официјално има најголем врв на светот, во однос на нивото на морето (8.848 метри), но ако ја измерите далечината на неговата база и врвот, ќе се најде на второто место на листата на највисоки планини во светот.

Прво место му припаѓа на Мауни Кеи, милион години стариот заспан хавајски вулкан. Неговиот поголем дел се наоѓа под вода, така што неговата вкупна висина изнесува 10.152 метри.

Тука е и планината Чимборазо, неактивен вулкан на Андите, чиј врв е најмногу оддалечен од средиштето на земјата. Со самото тоа, влијанието на гравитацијата на Земјата е на ова место најслабо.


Можеби ќе ве интересира

Бебињата можат логично да размислуваат пред да прозборат

Бебињата можат логично да размислуваат пред да прозборат

Прогласен најдобриот фудбалер на премиерлигата

Прогласен најдобриот фудбалер на премиерлигата

This is a man’s world (2)

This is a man’s world (2)

ИНТЕРВЈУ НАТАША МИХАЈЛОСКА: Позитивните мисли ги пренесувам на стакло

ИНТЕРВЈУ НАТАША МИХАЈЛОСКА: Позитивните мисли ги пренесувам на стакло

ИНТЕРВЈУ- АМЕРНИС НОКШИЌИ- ЈОВАНОВСКА: Жените во Македонија уште живеат во машки свет

ИНТЕРВЈУ- АМЕРНИС НОКШИЌИ- ЈОВАНОВСКА: Жените во Македонија уште живеат во машки свет

Флексибилно работно време за поголема продуктивност на вработените

Флексибилно работно време за поголема продуктивност на вработените

Вардар со победа се враќа во Скопје

Вардар со победа се враќа во Скопје

Која земја во Европа е на трагичниот врв по пиење алкохол?

Која земја во Европа е на трагичниот врв по пиење алкохол?

(ГАЛЕРИЈА) РАЗВЕДРЕТЕ ГО ДОМОТ: пролетни и креативни идеи за поубава атмосфера

(ГАЛЕРИЈА) РАЗВЕДРЕТЕ ГО ДОМОТ: пролетни и креативни идеи за поубава атмосфера