14 Август, 2020
0.0427

(ВИДЕО) ОВА РЕТКО СЕ СЛУЧУВА: Eмирoт од Кувајт го разреши својот син од власт

Објавено во: Свет 18 Ноември, 2019

Емирот Сабах ал-Ахмад ал-Сабах, владетел на Кувајт, денеска го разреши неговиот син и уште еден министер во владата по нивните меѓусебни обвинувања за корупција. 

Тој му нареди на премиерот да состави нова влада.

Емирот Сабах тоа го наложи по само неколку дена откако Владата поднесе оставка поради истрага во друг случај. Премиерот Џабер ал-Мубарак ал Сабах, кој е на функцијата од 2011 година, побара од шефот на државата да го ослободи од должноста за формирање нова влада.

Монархот го отпушти и неговиот син Насер ал-Сабах, министер за одбрана и министерот за внатрешни работи Халед ал Сабах, кои јавно меѓусебно се обвинија. Насер ал Сабах изјави дека открил дека се проневерени 790 милиони американски долари во времето кога сегашниот министер за внатрешни работи бил министер за одбрана.

За една година ќе се одржат редовните парламентарни избори во земјата. 


Можеби ќе ве интересира

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома