22 Ноември, 2019
0.0258

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

Објавено во: Свет 19 Октомври, 2019

Се урна брана во рудник за злато во Сибир, при што има најмалку 13 загинати.

Десетици луѓе се исчезнати, откако денеска се урна брана во рудник за злато во оддалечена сибирска населба, соопштија руските власти, пренесува АП.

Браната на реката Сеиба во сибирскиот регион Краснојарск пукнала и поплавила неколку кабини во кои живееле жртвите, велат руските власти.

Властите велат дека браната очигледно била изградена со прекршување на правилата за безбедност и тврдат дека надлежните не биле свесни за нејзиното постоење.

Истражителите отвориле кривична истрага за кршење на правилата за безбедност.

„Засега има информации за 13 мртви“, се вели во соопштението на Министерството за вонредни систојби.

Четиринаесет луѓе се хоспитализирани, а тројца од нив се во тешка состојба. 


Можеби ќе ве интересира

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ