20 Октомври, 2018
0.5965
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

(ВИДЕО) СЕНЗАЦИОНАЛНА ПОБЕДА И СКАНДАЛ: Хабиб испиша историја па предизвика масовна тепачка

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2018

Русинот Хабиб Нурмагомедов успеа да го постигне она во кое се сомневаше поголем дел од светот - да го совлада поранешниот шампион Конор Мекрегор и да ја запише 27 победа без ниту еден пораз. Не беше тоа Конор на кој публиката е навикната, кој влезе во историјата на УФЦ освојувајќи два појаси во две различни категории. Од самиот почеток беше тромав и бавен отколку вообичаено, а Хабиб тоа знаел како да го искористи. Веднаш Русинот тргна на своето најсилно оружје - соборување. Тоа го успеа уште по првата минута од натпреварот и остатокот од рундата го помина над Конор.

Сепак Хабиб непосредно по таа ситуација запиша уште едно соборување и продолжи да бележи поени ''ground and pound''. Слична слика - непрепознатливиот Конор кој во текот на натпеварот задал само неколку удари, и мотивираниот Хабиб, гледавме до третата минута од четвртата рунда кога Русинот конечно усепа да ги заземе рамењата на Ирецот, и да ја изведе техниката ''rear naked choke'', по што Конор го предаде натпреварот.


По победата Набиб Нурмагомедов не му пружи рака на противникот во духот на спортист туку се залета да продолжи да се бори со него. Откако судијата го оттргна од Конор, Хабиб го извади штитникот за заби, го гаѓаше тренерскиот агол на популарниот Ирец и почна да ги пцуе. Недолго потоа ја прескокна оградата и почна да се тепа со тренерскиот дел на Мекрегор. Обезбедувањето набрзо успеало да ги раздвои а потоа во влетаа и тренерите и спаринг партнерите на Хабиб и почнаа од зад грб да го удираат Конор кој цело време непоместливо стоеше во ќошот на рингот.

Победата е прогласена но појас не му е ставен на Хабиб. Претседателот на УФЦ Дејн Вајт му рекол на рускиот борец дека не може да му стави појас пред сите бидејќи целата сала ќе почне да ги гаѓа со се што ќе им дојде пред рака. Борците се испратени во соблекувалната а во текот на денот ќе биде познато дали ќе има последици поради овој инцидент.


Можеби ќе ве интересира

Салвини фотографиран со четничко знаме

Салвини фотографиран со четничко знаме

ДОБРА ИДЕЈА: Франција воведува регистрација на велосипеди

ДОБРА ИДЕЈА: Франција воведува регистрација на велосипеди

Поради Македонија руското МНР ги нападна САД и ЕУ

Поради Македонија руското МНР ги нападна САД и ЕУ

ВЕЌЕ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Android ќе мора да го плаќаме!

ВЕЌЕ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Android ќе мора да го плаќаме!

(ВИДЕО) МАСОВНО УБИСТВО: Расте бројот на застрелани во Крим-убиецот си пресуди

(ВИДЕО) МАСОВНО УБИСТВО: Расте бројот на застрелани во Крим-убиецот си пресуди

ОСУДИ ЗА КАНАДА за легализираната марихуана

ОСУДИ ЗА КАНАДА за легализираната марихуана

(ВИДЕО) МАСАКР НА КРИМ: Тела имаше насекаде

(ВИДЕО) МАСАКР НА КРИМ: Тела имаше насекаде

САД ја поздрави независноста на Украинската православна црква

САД ја поздрави независноста на Украинската православна црква

Една земја го зголемува бројот на балистички ракети

Една земја го зголемува бројот на балистички ракети