21 Февруари, 2020
0.0178

(ВИДЕО) Веста за инцидентот со крстот во Штип стигна до медиумите во соседството

Објавено во: Македонија 20 Јануари, 2020

„Срамота се испотепаа за Чесниот крст“, гласи еден од насловите во српските медиуми наменет за инцидентот кој вчера на Водици се случи во Штип.

Неколку пливачи буквално се бореа во студените води на реката Брегалница покрај штипската населба 8 ноември.

После неколку минутни туркања, крстот го зема оној кој прв не го фати, и покрај предупредувањата на црковните претставници, кои од мостот го следеа целиот инцидент.

На крај и на предлог на свештениците решија крстот кој се фрлаше во водите да остане во Црква а на Наумче Балевски да му биде даден друг крст.

Оваа година светиот крст без проблеми е фрлен во Брегалница, кај Ново Село во Штип, каде 29 годишниот Антонио Станков беше најуспешен.

Но, точно во Штип пред шест години изби голем скандал.

Тогаш од раце крстот и е земен на Борислава Вакова која беше најбрза и го извлече од реката.

„Крадливецот подоцна е пронајден, а по инцидентот е снимен и филмот „Бог постои, името и е Петрунија“.


Можеби ќе ве интересира

СРЕДНОШКОЛЦИ БЕЗ ПРОБЛЕМ КУПУВААТ ЦИГАРИ - досега не е изречена ниту една казна

СРЕДНОШКОЛЦИ БЕЗ ПРОБЛЕМ КУПУВААТ ЦИГАРИ - досега не е изречена ниту една казна

Обвинителството бара притвор за увозникот на овошјето во чии банани е откриен кокаин

Обвинителството бара притвор за увозникот на овошјето во чии банани е откриен кокаин

ТРАГЕДИЈА ВО СТРУШКО: Жена загина откако врз неа паднало дрво

ТРАГЕДИЈА ВО СТРУШКО: Жена загина откако врз неа паднало дрво

ФОКУС НА ДЕНОТ: Koкаин е најден во магацин со банани, а грипот ја однесе и третата жртва

ФОКУС НА ДЕНОТ: Koкаин е најден во магацин со банани, а грипот ја однесе и третата жртва

ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Се стресе источниот дел

ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Се стресе источниот дел

КОМИСИЈАТА СЕ СОСТАНА: Разгледани 77 барања за издавање на пасоши

КОМИСИЈАТА СЕ СОСТАНА: Разгледани 77 барања за издавање на пасоши

Трета жртва на грипот: Расте и бројот на заболени

Трета жртва на грипот: Расте и бројот на заболени

АНАЛИЗА НА АНДРЕАС КЛУТ: Макрон бил неправеден кон Скопје и Тирана

АНАЛИЗА НА АНДРЕАС КЛУТ: Макрон бил неправеден кон Скопје и Тирана

Куче скитник каснало двегодишно дете

Куче скитник каснало двегодишно дете