22 Октомври, 2018
9.8868

(ВИДЕО) ВОДЕН ЧЕРНОБИЛ: Oва ќе загрози пет милиони луѓе

Објавено во: Свет 06 Октомври, 2018

Браната Усаи во Туркменистан ако пукне може да убие пет милиони луѓе. 

Има 16.000 кубни метри вода, висока е  567 метри, и е најголема природна брана на светот. 

Ако пукне браната би создала земјотрес, и одрон би поклопил неколку села. 

Поплавата би зафатила пет милиони луѓе во Туркменистан, Авганистан, Узбекистан. 

Ова го покажа анализа од пред 50 години. 

При поплава во Кина во 1931 година загинале 4 милиони луѓе. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци

Салвини фотографиран со четничко знаме

Салвини фотографиран со четничко знаме

ДОБРА ИДЕЈА: Франција воведува регистрација на велосипеди

ДОБРА ИДЕЈА: Франција воведува регистрација на велосипеди

Поради Македонија руското МНР ги нападна САД и ЕУ

Поради Македонија руското МНР ги нападна САД и ЕУ

ВЕЌЕ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Android ќе мора да го плаќаме!

ВЕЌЕ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Android ќе мора да го плаќаме!