19 Август, 2019
0.0253

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

Објавено во: Свет 14 Јули, 2019

Уапсени се 152 лица за време на воената парада во Париз.

Францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговото појавување на Шанзелизе во командниот воен автомобил, беше исвиркан од „Жолтите елеци” присутни на познатата авенија. Потоа почнаа тензиите меѓу демонстрантите и полицијата, при што 152 лица беа уапсени, јави дописникот на МИА.

На маргините на одбележувањето на францускиот национален празник, во Париз избија судири меѓу „Жолтите елеци” и полицијата на авенијата Шанзелизе, кратко време по завршувањето на воената парада по повод Денот на падот на Бастилја.


За време на судирите е употребен и солзавец, а потоа следеле и апсењата. „Жолтите елеци” се обидувале да се искачат на барикадите и да ја окупираат авенијата Шанзлизе.

Уапсените се наоѓаат во притвор поради „организирање нелегални протести, соопшти канцеларијата на парискиот обвинител.

На свеченото дефиле на армијата на Франција  пред Елисејските полиња покрај домаќинот францускиот претседател Емануел Макрон присуствуваа и германската канцеларка Ангела Меркел, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, претседателот во заминување на Европската комисија Жан Клод Јункер, британскиот вицепремиер Дејвид Лајдингтон и други угледни гости.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем