18 Август, 2019
0.0190

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

Објавено во: Македонија 21 Јули, 2019

*Запленети луксузни возила и глисери по наредба на ЈО во Охрид за случајот „Рекет“

По предлог на Јавен бвинител, по претходно издадена наредба од Судија на претходна постапка, синоќа во македонскиот бисер Охрид се запленети неколку луксузни возила и бродови, односно глисери, пишува порталот Скопје1.

Според извори на порталот од МВР, возилата се сметсени во кругот на „Касарната“ во Охрид.

* Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

Досега не успеав да се сретнам со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, според Христијан Мицкоски не било сега момент.

Претседателот на државата, Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа истакна дека откога станал Шеф на државата имал средби со сите албански политички партии и од власта и од опозицијата, исто така се видел и со партијата на власт, остварил средби и со партиите на етничките мацинства во државата кои не се мнозински, но сеуште не успеал да направи средба со Мицкоски, како што вели претседателот во интервјуто Мицкоски рекол дека не бил сега моментот. 

* ПЕНДАРОВСКИ: Очекуваме на седумдесет годишнината на Алијансата земјава да стане 30 земја членка на НАТО

По сите проценки коишто се прават и според темпото за ратификација на протокол за пристапување, Макеоднија е многу бликсу до НАТО. Претседателот на државата, Стево Пендаровски очекува до крајот на годината, односно до 4 декември на седумдесет годишнината од Алијансата, Република Северна Македонија да стане 30 членка земја на НАТО.

Шефот на државата истакна дека досега има 21 ратификација, а за останатите ратификации потенцираше дека се технички и протоколарни, а дека според најавата од Соединетите американски држави очекуваме до крај на август или септември САД да го ратификува протоколот на земјава за влез во НАТО.

* Во Украина се одржуваат парламентарни избори

Предвремени парламентарни избори се одржуваат денес во Украина. Според анкетите партијата на претседателот Владимир Зеленски е фаворизирана меѓу граѓаните.

Партијата „Слуга на народот“, именувана по комедиската серија во која учествувал претседателот Владимир Зеленски, може да добие повеќе од 40 отсто од гласовите на гласачите. Покажуваат анкетите за јавното мислење за парламентарните избори во Украина


Можеби ќе ве интересира

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Еве ја временската прогноза за денеска

Еве ја временската прогноза за денеска

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: АРМ го слави 27-от роденден

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: АРМ го слави 27-от роденден

По царинските бариери од Косово, Македонија утре ќе одлучи како ќе возврати

По царинските бариери од Косово, Македонија утре ќе одлучи како ќе возврати

Росоклија: Што чека и што очекува ВМРО-ДПМНЕ? Непостоечка последна шанса?

Росоклија: Што чека и што очекува ВМРО-ДПМНЕ? Непостоечка последна шанса?

(ВИДЕО-ФОТО) Силни топовски татнежи и експлозии го стресоа Скопје

(ВИДЕО-ФОТО) Силни топовски татнежи и експлозии го стресоа Скопје