18 Август, 2019
0.0207

ПЕНДАРОВСКИ: Очекуваме на седумдесет годишнината на Алијансата земјава да стане 30 земја членка на НАТО

Објавено во: Македонија 21 Јули, 2019

По сите проценки коишто се прават и според темпото за ратификација на протокол за пристапување, Макеоднија е многу бликсу до НАТО. Претседателот на државата, Стево Пендаровски очекува до крајот на годината, односно до 4 декември на седумдесет годишнината од Алијансата, Република Северна Македонија да стане 30 членка земја на НАТО.

Шефот на државата истакна дека досега има 21 ратификација, а за останатите ратификации потенцираше дека се технички и протоколарни, а дека според најавата од Соединетите американски држави очекуваме до крај на август или септември САД да го ратификува протоколот на земјава за влез во НАТО.

Пендаровски очекува влез на земјата во НАТО на самитот во Лондон годинава.


Фото Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Еве ја временската прогноза за денеска

Еве ја временската прогноза за денеска

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: АРМ го слави 27-от роденден

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: АРМ го слави 27-от роденден

По царинските бариери од Косово, Македонија утре ќе одлучи како ќе возврати

По царинските бариери од Косово, Македонија утре ќе одлучи како ќе возврати

Росоклија: Што чека и што очекува ВМРО-ДПМНЕ? Непостоечка последна шанса?

Росоклија: Што чека и што очекува ВМРО-ДПМНЕ? Непостоечка последна шанса?

(ВИДЕО-ФОТО) Силни топовски татнежи и експлозии го стресоа Скопје

(ВИДЕО-ФОТО) Силни топовски татнежи и експлозии го стресоа Скопје