12 Август, 2022
0.0207

Вучиќ-Хил: САД го подржуваат Отворен Балкан и ќе помогнат во негов развој

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со амбасадорот на САД во Белград, Кристофер Хил, со кого разговараше за подобрување на билатералните односи, енергетската диверзификација, евроинтеграцијата на Србија, за геополитички прашања и иницијативата Отворен Балкан, истакна дека Србија е иницијатор на бројни проекти за поврзување на земјите од Западен Балкан. 

Амбасадорот Хил ја повтори американската поддршка за евроинтеграцијата на Србија и земјите од регионот, како и ставот на САД дека ЕУ треба да се прошири,

- Ја поддржуваме и иницијативата Отворен Балкан и подготвени сме да помогнеме во нејзиниот побрз развој - рече амбасадорот Хил, додавајќи дека САД секогаш ќе ги поддржуваат напорите за продлабочување на регионалната економска соработка на начин што ќе ја промовира интеграцијата со ЕУ.

Зборувајќи за дијалогот меѓу Белград и Приштина, соговорниците се согласија дека сите напори треба да бидат насочени кон дијалогот под покровителство на Европската унија, а САД со партнерите од ЕУ ќе продолжат со ангажманот за продолжување на дијалогот што ќе донесе конкретни резултати.

Надоврзувајќи се на неодамнешното писмо од американскиот претседател Џозеф Бајден до претседателот Вучиќ, амбасадорот Хил ја повтори поддршката на неговата земја за напорите на Србија за диверзификација на енергетските извори и енергетската ефикасност, нагласувајќи дека САД ќе работат на тоа и Србија да добие пристап до енергетските проекти на кои веќе наголемо се работи.

Можеби ќе ве интересира

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала