22 Септември, 2020
0.0232

Започна 60.„Охридско лето“: Оперските ѕвезди со маестрална изведба на „Ода на радоста“

Објавено во: Мои пари 05 Август, 2020

Малку подоцна отколку што сме обично навикнати, синоќа започна овогодишното јубилејно издание на „Охридско лето“. Во духот на празнувањето на музичкото наследство и традицијата, првата вечер од Фестивалот беше посветена на самите почетоци, односно на премиерното издание и на оперската примадона Ана Липша – Тофовиќ, која во 1961 година ја започна магијата на фестивалот „Охридско лето“.

На отворањето настапија оперските ѕвезди Марија Јелиќ, Аманда Стојовиќ, Дарио ди Вјетри и Иван Томашев, придружени од Миливоје Вељиќ на пијано. Вечерта беше затворена со нивната изведба на „Ода на радоста“ – химната на Европа, од Лудвиг ван Бетовен, во чест на овој музички гениј, а по повод 250 години од неговото раѓање.

Фестивалот, како и секогаш,има впечатлива програма, а оваа година се празнува делото на Бетовен во рамки на големото отворање, со порака дека музиката е универзален јазик кој ги поврзува луѓето.

Во чест на Бетовен, во организација на Дојче Телеком, негова магента статуа патуваше низ Европа, од Бон, неговото родно место, преку Скопје, сѐ до Виена каде што ја компонирал  Деветтата симфонија. Статуата на Бетовен симболично ќе прошета и низ Охрид, а неговата музика ќеја збогати програмата на „Охридско лето“, кое со години наназад се одржува со поддршка на Македонски Телеком.

Поради непредвидливата ситуација која го погоди светот изминатите месеци, Фестивалот оваа година започна на 4 август, а ќе биде малку пократок од обично и ќе трае до последниот ден од месецот.

Под посебни услови и со одговорно придржување кон мерките за претпазливост, ова издание на „Охридско лето“ ќе биде малку поинакво, но веруваме дека сепак ќе создаде моменти и спомени кои ќе ја збогатат неговата традиција и ќе се прераскажуваат во наредните години.

Галерија:


Можеби ќе ве интересира

Црвен Крст – Кисела Вода ја сними песната „Подавај рака“

Црвен Крст – Кисела Вода ја сними песната „Подавај рака“

Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

Централната Управа на ПроКредит Банка сертифицирана со меѓународниот сертификат EDGE

Централната Управа на ПроКредит Банка сертифицирана со меѓународниот сертификат EDGE

Како стои Huawei во Европа

Како стои Huawei во Европа

Започнува продажбата на новиот HUAWEI WATCH FIT на македонскиот пазар

Започнува продажбата на новиот HUAWEI WATCH FIT на македонскиот пазар

Започнува кампањата Back to School

Започнува кампањата Back to School

ЌЕ СЕ ОДРЖИ „МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА - СПОРТСКА АВАНТУРА

ЌЕ СЕ ОДРЖИ „МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА - СПОРТСКА АВАНТУРА

Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина