22 Март, 2018
0.0975

ЖИВОТ ВО ГЕРМАНИЈА: На работа атмосферата е опуштена, стрес има многу ретко

Објавено во: Стил 10 Јануари, 2018

Уште еден Хрват може да се пофали со добар живот откако заминал во Германија. 

Хеилброн е еден од економски најбрзорастечките градови во Германија. 

Таму живее и 21-годишниот Марко од Хрватска кој лани стигнал во Германија, но менувал повеќе работни места во повеќе градови по што решил да отиде на богатиот југ. 

„Година дена сум овде и воодушевен сум. Кога дојдов работев како келнер, но потоа најдов фирма која обучува заварувачи за автомобилска индустрија. Положив и добив работа. Имам  свое место. Кога ќе ја преземам смената, па до крајот на работното време шефот не го гледам. Атмосферата е опуштена на работа, стрес има многу ретко“- вели тој. 

Објаснува дека до работа има километар и пол, но оди пеш. Викендите ги поминува со пријатели во околината на градот. 

Можеби ќе ве интересира

Хероина во борба со пламените јазици - Билјана Денчовска, единствена жена пожарникар

Хероина во борба со пламените јазици - Билјана Денчовска, единствена жена пожарникар

ХИТОВИ ШТО ДОАЃААТ: Кои македонски албуми ги очекуваме годинава?

ХИТОВИ ШТО ДОАЃААТ: Кои македонски албуми ги очекуваме годинава?

НИКОЛА ПЕРЕВСКИ-ПЕРЕ: Ацо Конга и понатаму живее преку „Нокаут“

НИКОЛА ПЕРЕВСКИ-ПЕРЕ: Ацо Конга и понатаму живее преку „Нокаут“

Сузана Стојановска: Родителите на децата со Даунов синдром се снаоѓаат кој како знае

Сузана Стојановска: Родителите на децата со Даунов синдром се снаоѓаат кој како знае

Љубовната приказна на Светлана и Мики Црнокрак и познати македонски двојки

Љубовната приказна на Светлана и Мики Црнокрак и познати македонски двојки

ИНТЕРВЈУ- РИСИМА РИСИМКИН: Судбината на танцовите уметници е да се борат за опстанок

ИНТЕРВЈУ- РИСИМА РИСИМКИН: Судбината на танцовите уметници е да се борат за опстанок

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

Легендарниот Ринго Стар стана витез

Легендарниот Ринго Стар стана витез