24 Јануари, 2018
0.4954
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

Донирани преку 330 новогодишни подароци за 12 социјално загрозени семејства во хуманата акција на Сити Мол

Објавено во: Мои пари 06 Јануари, 2018

Новогодишната хумана акција „12 елки – 12 медиумски приказни“ која започна на 18 декември во Сити мол, вчера беше успешно заокружена. Во акцијата се вклучија 12 познати македонски медиуми со цел да помогнат на 12 социјално загрозени семејства со повеќе деца. Во акцијата беа донирани од граѓаните повеќе од 330 подароци. Секој медиум имаше своја елка под која граѓаните можеа да донираат подароци за овие семејства.

Изминативе, речиси три недели граѓаните покажаа хуманост на дело и сочувство за вкупно 40 дечиња од 12 семејства со цел да ги развеселат и стоплат нивните срца во овие студени зимски денови. Она што е уште поголем куриозитет е што во акцијата се вклучија, не само граѓани, туку се разбуди свеста за хуманост и кај повеќе компании, здруженија и невладини организации, кои излегоа во пресрет. Медиумите ги однесоа собраните подароци под своите елки до семејствата, а среќата на лицата кај децата е речиси неописива. Покрај новогодишни подароци беше донирана и неопходна облека, лекови, хранливи продукти за децата, а некои одеа и дотаму што донираа и покуќнина за домовите. 

Во хуманата кампања беа вклучени од национални телевизии, преку веб портали до радио станици, како Телевизиите: Тв Телма и Тв21, порталите: Сакам да кажам, МКД, Женски магазин, Фактор, Риборн, Мак Мода, Оффнет, А1он, Емагазин и Сити радио. Секој медиум одбра социјално загрозено семејство со повеќе дечиња се со цел им ги дообојат овие празнични денови.

Благодарност до сите оние кои покажаа огромна хуманост и човечност и без чија поддршка  оваа акција немаше да има ваква успешна завршница.

Можеби ќе ве интересира

Нина и Жаре влегоа во најелитното друштво на Forbes

Нина и Жаре влегоа во најелитното друштво на Forbes

ЕДНА ОД НАЈЗАБАВНИТЕ ЕМИСИИ: Сања и Слаткар во „Еден на Еден“ (ВИДЕО)

ЕДНА ОД НАЈЗАБАВНИТЕ ЕМИСИИ: Сања и Слаткар во „Еден на Еден“ (ВИДЕО)

Populast.com, сајт за следење на вирални содржини на социјалните мрежи

Populast.com, сајт за следење на вирални содржини на социјалните мрежи

25 години посветеност на УСАИД за почитување на човековите права во Македонија

25 години посветеност на УСАИД за почитување на човековите права во Македонија

Доделена главната награда од наградната игра „Happy Monday“ за корисниците на Mastercard платежните картички

Доделена главната награда од наградната игра „Happy Monday“ за корисниците на Mastercard платежните картички

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

(ВИДEO) „Фчерашни новости“: Ќе си ја заврши ли конечно Нимиц работата?

(ВИДEO) „Фчерашни новости“: Ќе си ја заврши ли конечно Нимиц работата?

Last Minute Sale со попусти до 70%

Last Minute Sale со попусти до 70%

„Фчерашни новости“: Разговор со италијанскиот сопственик на депонијата Дрисла

„Фчерашни новости“: Разговор со италијанскиот сопственик на депонијата Дрисла