21 Ноември, 2017
0.4782
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Џулијето Киеза: Oва не е демократија, 200 до 300 луѓе управуваат со светот

Објавено во: Свет 13 Ноември, 2017

Структурата на власт на Западот, кој покрива 3,5 милијарди луѓе, е несигурна, и 200 до 300 луѓе ги донесуваат сите одлуки. Либералната демократија е мртва, уништена. 200 до 300 луѓе управуваат со светот, вели италијанскиот новинар и политиколог, Џулијето Киеза.

Според него, ова не може да се нарече демократија. 

"Капитализмот е веќе мртов. Нема капитализам во обликот кој го проучувавме. Денес тоа е чудовиште кое мутирало надвор од сите очекувања. Ова не е шега. Нема пазари. Комплетниот процес кој Маркс го предвидел, парична и робна размена, повеќе не постои. Постојат само пари. Ова е структура која во целост е зависна од производство на пари. Мора да ја наречете со други зборови"- рекол тој на расправата во Меѓународниот клуб "Софија". 

Меѓутоа, тој исто така смета дека е прерано да се зборува за "нов светски поредок". Дел од светот - Кина, Русија, Индија и бројни други земји - ја преземале контролата од светските елити се однесуваат сосема независно. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАНИКА НА БАЛИ: Вулкан експлодираше по 50 години

(ВИДЕО) ПАНИКА НА БАЛИ: Вулкан експлодираше по 50 години

(ВИДЕО) ПО 37 ГОДИНИ ВЛАДЕЕЊЕ: Мугабе поднесе оставка, еве како се слави

(ВИДЕО) ПО 37 ГОДИНИ ВЛАДЕЕЊЕ: Мугабе поднесе оставка, еве како се слави

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори