17 Декември, 2017
0.4031
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Еди Рама: Не е важно што ќе се случи меѓу нас, туку меѓу Западен Балкан и ЕУ

Објавено во: Балкан 05 Декември, 2017

„Нашето прашање не е што ќе се случи меѓу нас (на Западен балкан– н.з.), туку меѓу нас  и Европската унија“, изјави денеска во Брисел албанскиот премиер Еди Рама, отворајќи го 18. политички самит за Западен Балкан и ЕУ, организиран од стручната организација „Пријателите на Европа“, заедно со Регионалниот совет за соработка, а со поддршка од Европската комисија, УНДП, Фондацијата Конрад Аденауер и Фондацијата браќа Рокфелер.

- Европската унија е важна движечка сила за Балканот, бидејќи без нејзе регионот не би можел да ги спроведува реформите, и се што се случува е затоа што Балканот сака да биде дел од европското семјество. Ако оваа надеж избледне, работите би можеле да отидат во погрешна насока, објасни Рама на собирот наречен „Западен Балкан на раскрсница: нови предизвици, промена на динамиката“.

Генералниот секретар на Рeгионалниот совет за соработка (РСС) Горан Свилановиќ истакна дека Повеќегодишниот акционен план (MAP) за Регионален економски простор на Западен Балкан, а кој беше поддржан од лидерите на шесте земји летоска во Трст, е во центарот на разговорите и е наведен како исчекор кон заедничката цел – пристапување во Европската унија.

-Имаме план за напредок на регионот и сега треба да го спроведеме, изјави Свилановиќ, појаснувајќи дека станува збор за јасен план за подобрување на трговијата, вклучувајќи ја и трговијата со услугите, отстранување на нецаринските бариери, пронаоѓање начини за привлекување странски инвеститори, мобилност на експерти, истражувачи, иноватори, студенти и на крај, од пресудна важност – дигитализација и дигитална интеграција на регионот.

На панелот за економската соработка, како што соопшти РСС, беше изнесен податокот од Извештајот за спроведување на Сратегијата 2020 на РСС, според кој во минатата година е направен пробив во отворањето на нови работни места во шесте земји од Западен Балкан. Само во 2016 г. биле отворени 400 илјади нови работни места, и иако стореното се разликува од економија до економија, се очекува овој тренд да продолжи во оваа и во наредната година.

Генералниот директор во Европската комисија за европска политика добрососедство и проширување Кристијан Данијелсон изјави дека меѓу лидерите од Западен Балкан постои голема посветеност да се направи прогрес во реформите, со цел пристапување во Европската унија.

„Видовме промени на економските модели во во регионот кои се охрабрувачки. Потенцијалот на регионот лежи во регионалната соработка. Во блиска соработка со РСС во моментов работиме на Регионалниот економски простор, бидејќи го гледаме како силен придвижувач на растот и отворање нови работни места, што ќе донесе полза на луѓето. Не станува збор за алтернатива за пристапувањето кон Европската унија, туку за загревање за влегување во Унијата – потенцираше директорот Данијелсон.

Еден од учесниците на панелот „Мисли локлано, делувај регионално“, беше и градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари.

Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?