19 Септември, 2017
0.2260

ФРАНЦИЈА ПОД ОПСАДА: Во пресрет на изборите откажани сите претседателски собири-Оланд најавува внимание!

Објавено во: Свет 21 Април, 2017

Последниот ден од кампањата за претседателските избори во Франција е пореметен поради екстремистичкиот напад на Шанзелизе (Елисејските полиња), во центарот на Париз, во кој е убиен еден полицаец, додека двајца полицајци и една туристка се повредени.

Францускиот претседател Франсоа Оланд вети во телевизиска изјава апсолутно внимание да се обезбедат претседателските избори, чиј прв круг се одржува во недела.

Во моментот кога се случил нападот главните претседателски кандидати ги давале последните предиборни изјави на ТВ. Тие го осудиле нападот и изразиле поддршка на силите за безбедност.

Кандидатката на крајната десница Марин ле Пен, кандидатот на десницата Франсоа Фијон и кандидатот на центарот Емануел Макрон ги откажале своите последни собири предвидени за денес во внатрешноста на земјата.

Францускиот претседателски кандидат Емануел Макрон ги моли француските гласачи да останат со „ладна глава“ поради пукањето на Елисејските полиња каде загина еден полицаец.

Говорејќи денес Макрон рекол: „Она што напаѓачите го сакаат е смрт, симболизам, да сеат паника и да го рушат демократскиот процес, што се претседателските избори“.

Макрон кој е моментален фаворит, рекол дека ги откажал денешните активности поврзани со кампањата поради „достоинство“ и како би и дозволил на полицијата да ги насочи ресурсите на истражување на нападот.

На прашањето дали нападот ќе се одрази на претседателските избори во неделата, рекол дека не знае.

Тој се заколнал дека доколку победи, внатре неколку недели ќе формира работна група која ќе соработува со француските разузнавачки служби со цел борба против терористичката група Исламска држава, која ја презеде одговорноста за нападот од синоќа.

Можеби ќе ве интересира

Северна Кореја го предупредува Западот: Санкциите само ќе ја забрзаат нашата нуклеарна програма

Северна Кореја го предупредува Западот: Санкциите само ќе ја забрзаат нашата нуклеарна програма

Само за едно деноноќие ураганот „Марија“ стана кошмар по „Ирма“

Само за едно деноноќие ураганот „Марија“ стана кошмар по „Ирма“

САД ВО ИСЧЕКУВАЊЕ: Уште еден ураган и можни поплави

САД ВО ИСЧЕКУВАЊЕ: Уште еден ураган и можни поплави

Вулкан им се заканува на луѓето, ќе има ерупции и до 50 метри

Вулкан им се заканува на луѓето, ќе има ерупции и до 50 метри

СУДОТ ОДЛУЧИ: По 3.600 евра казна за тројца луѓе кои не помогнале на онесвестен пензионер

СУДОТ ОДЛУЧИ: По 3.600 евра казна за тројца луѓе кои не помогнале на онесвестен пензионер

Кој планира атентат на Ким Џонг Ун?

Кој планира атентат на Ким Џонг Ун?

Работи кои не сте ги знаеле за Меркел

Работи кои не сте ги знаеле за Меркел

Борис Џонсон истури масло во огнот за Брегзит

Борис Џонсон истури масло во огнот за Брегзит

„Марија“ после „Ирма“-нова бура беснее на истата патека, ќе удри на Карибите и е опасна

„Марија“ после „Ирма“-нова бура беснее на истата патека, ќе удри на Карибите и е опасна