17 Декември, 2017
0.3419
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

(ГАЛЕРИЈА) Одложено рочиштето за „Тотал“ во кој се гони Драган Павловиќ Латас

Објавено во: Македонија, Галерија 05 Декември, 2017

Се одложи првото рочиште за случајот „Тотал“ за 7 декември. 

Во случајот за даночно затајување е обвинет новинарот Драган Павловиќ Латас.

Рочиштето денеска е одложено бидејќи според судијката не се создадени услови затоа што обвинетиот не назначил свои претставници во две од вкупно трите фирми преку кои наводно се вршело даночното затајување. 

Судијката наложи на одбраната во текот на денешниот ден да се постават претставници на фирмите, во спротивно Судот сам ќе постави претставници од адвокатите кои се наведени во листата дека постапуваат по службена должност.

Павловиќ се товари дека во период од осум години давал лажни податоци во книговодствената евиденција на фирмите со цел да одбегне плаќање на данок.

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Да се стави крај на масовно убивање на кучиња, побараа разни здруженија

Да се стави крај на масовно убивање на кучиња, побараа разни здруженија

Со каква казна ќе се соочи полицаецот кој го сликна Чавков во Шутка?

Со каква казна ќе се соочи полицаецот кој го сликна Чавков во Шутка?

Зошто СЈО се премисли: Седиштето на ВМРО ДПМНЕ нема да се замрзне?

Зошто СЈО се премисли: Седиштето на ВМРО ДПМНЕ нема да се замрзне?

Веќе познато кој ќе седне во министерската фотелја за здравство?

Веќе познато кој ќе седне во министерската фотелја за здравство?

Централен штаб на Внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Централен штаб на Внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ФАКТОР МАГАЗИН: До кога здравството ќе биде клинички случај?

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ФАКТОР МАГАЗИН: До кога здравството ќе биде клинички случај?

2018 КЛУЧНА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ПРИСТАПУВАЊЕ ВО ЕУ: Лидерите од Балканот утре на неформална вечера во Брисел

2018 КЛУЧНА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ПРИСТАПУВАЊЕ ВО ЕУ: Лидерите од Балканот утре на неформална вечера во Брисел

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

По десетти пат марш на црвените чадори! Сексуалните работници мета на насилство и дискриминација

По десетти пат марш на црвените чадори! Сексуалните работници мета на насилство и дискриминација