21 Октомври, 2017
0.3913
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ИМПЕРИЈА ВО ЗАОЃАЊЕ: Овие две земји до 2050 ќе ја пристигнат САД како прва економска сила во светот

Објавено во: Анализа 17 Февруари, 2017

Светската економија до 2050 ќе се удвои со претпоставка на општи поттикнувачки мерки и изостанување на големи глобални катастрофи, прогнозира една од најголемите консултантски куќи.

Кина до 2050 година ќе стане најголемата светска економска држава, додека САД ќе заостане зад Индија како што се предвидува во најновото истражување на консултантска компанија "PricewaterhouseCoopers" (PWC) .

На листата од 32 земји, втемелени на проценка на бруто домашен производ искажан со паритет на куповната моќ, водечкото место и припаднало на Кина со проценет ДДП во 2050 од 58 500 милијарди долари и петтина удел во светската економија.

Следи Индија со БДП поголем од 44 000 милијарди долари, додека САД се најдоа на третото место со проценета вредност на БДП од 34 100 милијарди долари, проценувата во PWC.

Четвртото место и припадна на Индонезија со проценет БДП од 10 502 милијарди долари, петто на Бразил со 7 540 милијарди, а шестото го зазема Русија со 7 131 милијарда долари.

Меѓу европските држави Германија на листата го заземала деветото место со проценета вредност на БДП од 6 138 милијарди долари во 2050 година.

Државите во развој во требало и во наредните 30 години да бидат мотор на раст на светската економија и до 2050 година да сочинуваат скоро половина од светската економија, во однос на сегашните околу 35 посто, утврдиле во американската консултантска компанија.

Уделот на ЕУ 27, без Британија, во светскиот БДП би можел да се намали под ниво од 10 посто и со тоа би бил помал отколку во Индија.

„Очекуваме растот во најголем дел да се оствари во државите во настанување и тие во развој , при што седум земји - Бразил, Кина, Индија, Индонезија, Мексико, Русија и Турција во наредните 34 години ќе растат во просек околу 3,5 посто годишно“, се напоменува.

За споредба, развиените држави од групата Г7-Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и САД- во просек ќе пораснат само 1,6 посто годишно, проценуваат во американската советодавна компанија.

Меѓу 27 земји од ЕУ најмногу би требало да порасне Полска, додека Британија има потенцијал по надминатите последици од Брегзит да расте во просек повеќе од ЕУ27 во целина како што се напоменува.

Можеби ќе ве интересира

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?