16 Јануари, 2018
0.4722
    KMB 3051.4    0.8%     OKTA 3105    -2.26%     RMDEN16 94.1    0.48%     RZUS 103    0%     STB 930    0%

(ВИДЕО) Во оваа земја луѓето се продаваат како робови

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

Си-Ен-Ен објави видео снимено на непозната локација во Либија на којашто се гледа продажба на двајца мажи.

На видеото може да се слушне аукцијата на која што се нуди цена за купување на робовите, а постигнатата цена е 1.200 либиски динари, што е околу 800 долари.

Едниот од продадените мажи е од Нигерија, а бил понуден во групата „големи и силни момци за работа на фарма“, како што го опишува аукционерот.

По објавувањето на видеото, новинари на Си-Ен-Ен отпатувале за Либија за да се уверат во нејзината веродостојност. 

По аукцијата екипата на телевизијата се сретнала со двајцата мажи кои што биле продадени, но биле исплашени и не можеле да зборуваат.

Според Си-Ен-Ен секоја година десетици илјади луѓе стигнуваат до либиската граница обидувајќи се да добијат подобра шанса во Европа.

Видеото на Си-Ен-Ен е предадено на либиските власти кои ветиле дека ќе спроведат истрага.


Можеби ќе ве интересира

Расизмот на Трамп извади на „Тајмс сквер“ стотици протестанти

Расизмот на Трамп извади на „Тајмс сквер“ стотици протестанти

Нимиц: Со години не сум дал нови идеи, сега има позитивен моментум

Нимиц: Со години не сум дал нови идеи, сега има позитивен моментум

(ВИДЕО) СЕ ПОЈАВИ СНИМКА ОД КИДНАПИРАНИТЕ ДЕВОЈЧИЊА ОД БОКО ХАРАМ: Каква порака имаат?

(ВИДЕО) СЕ ПОЈАВИ СНИМКА ОД КИДНАПИРАНИТЕ ДЕВОЈЧИЊА ОД БОКО ХАРАМ: Каква порака имаат?

(ФОТО+ВИДЕО) ПАНИКА: Еве како изгледаше лажната тревога на Хаваи

(ФОТО+ВИДЕО) ПАНИКА: Еве како изгледаше лажната тревога на Хаваи

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ: Десетици милиони луѓе ќе бидат погодени од поплави

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ: Десетици милиони луѓе ќе бидат погодени од поплави

Лавров: САД реши Македонија да влезе во НАТО, секој договор со Грција ќе го поддржиме

Лавров: САД реши Македонија да влезе во НАТО, секој договор со Грција ќе го поддржиме

(ВИДЕО) НЕСРЕЌА ВО ИНДОНЕЗИЈА: Се урнал меѓукат на зградата на берзата, 28 повредени

(ВИДЕО) НЕСРЕЌА ВО ИНДОНЕЗИЈА: Се урнал меѓукат на зградата на берзата, 28 повредени

Кинезите ќе се офајдат: Европска модна компанија оди во нивни раце?

Кинезите ќе се офајдат: Европска модна компанија оди во нивни раце?

Blue Monday - Најдепресивниот понеделник во годината

Blue Monday - Најдепресивниот понеделник во годината