16 Јануари, 2022
0.0207

А КОНТРОЛА? Маж со наполнет пиштол влегол во авион на лет од Барбадос до САД

Објавено во: Свет 04 Декември, 2021

Маж со наполнет пиштол во џебот успеал да се качи во авион на летот од Барбадос до Мајами, Флорида, објавија американските медиуми.

Патникот имал оружје во кое имало пет куршуми за време на целиот лет, кој траел четири часа, наведува мрежата NBC6.

Агентите на TSA успеале да го пронајдат пиштолот на аеродромот во Мајами. Го носел  меѓу неговите лични предмети. Мрежата не соопшти кога се случил инцидентот.

Според NBC6, патникот и признал на американската полиција дека имал оружје кога се качил во Бриџтаун, главниот град на Барбадос.

Полицијата го приведе, а судијата го обвини дека сокрил оружје, за што може да добие пет години затвор на Флорида.

Патникот рече дека не е виновен и дека мора повторно да се појави на суд во средината на декември.

Премиерката на Барбадос, Миа Мотли, во петокот рече дека побарала „итен извештај“ за настанот, ветувајќи дека лицето или лицата кои дозволиле инцидентот да се случи ќе одговараат.

„Последиците за нашата земја се тешки и огромни“, додаде таа.

Ова е голем пропуст за Соединетите држави, кои се обидуваат да ја обезбедат својата граница што е можно повеќе, особено на аеродромите, по нападите на 11 септември 2000 година.

Вашингтон бара од странските влади да ги спроведат американските безбедносни стандарди на аеродромите од кои полетуваат авионите кои летаат директно за САД.


Можеби ќе ве интересира

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО СЛОВЕНЧКО СЕЛО КАЈ ТРСТ: Ја одземаа камбаната од локалната црква, правела бучава ноќе

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО СЛОВЕНЧКО СЕЛО КАЈ ТРСТ: Ја одземаа камбаната од локалната црква, правела бучава ноќе

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до судот

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до судот