20 Септември, 2019
0.0169

Што е вистина а што лага: Како се однесувал Асанж во амбасадата

Објавено во: Свет 14 Април, 2019

Откако во 2017, дојде на власт Ленин Морено како претседател на Еквадор, Џулијан Асанж живееше во многу тешки услови, изјави адвокатката на основачот на „Викиликс“ Џенифер Робинсон.

Исто така, според неа деновиве од амбасадата на Еквадор во Лондон се разнесувале многу невистини за однесувањето на нејзиниот клиент во амбасадата. 

Според неа, овие лаги се само оправдување на амбасадата, бидејќи дозволи на полицијата од Лондон да влезе и да го уапси Асанж.

Адвокатката, исто така сподели дека Џулијан Асанж немал проблем да се соочи со судот во Велика Британија или Шведска, туку сакал да избегне екстрадиција во САД.Можеби ќе ве интересира

Американски дрон уби цивили

Американски дрон уби цивили

(ВИДЕО) Еве како е спасен пилотот кој висеше на далекувод

(ВИДЕО) Еве како е спасен пилотот кој висеше на далекувод

Пилот висеше на далновод откако се урна авион

Пилот висеше на далновод откако се урна авион

Моќна земја најави светска војна ако биде нападната

Моќна земја најави светска војна ако биде нападната

ДВАЕСЕТ НАЈУБАВИ МЕСТА НА СВЕТОТ: Плажи, острови, кањони

ДВАЕСЕТ НАЈУБАВИ МЕСТА НА СВЕТОТ: Плажи, острови, кањони

Колешката на Јанева, Лаура Ковеси стана европски обвинител

Колешката на Јанева, Лаура Ковеси стана европски обвинител

ПАНИКА ВО НАТО: Русија е огромна воена закана

ПАНИКА ВО НАТО: Русија е огромна воена закана

БРИТАНИЈА СЕПАК НЕ ЧЕКА ПОСЛЕДЕН ЧАС: Познато што му прати Џонсон денес на Брисел за Брегзит

БРИТАНИЈА СЕПАК НЕ ЧЕКА ПОСЛЕДЕН ЧАС: Познато што му прати Џонсон денес на Брисел за Брегзит

(ВИДЕО) Потписот на Трамп „легна“ на ѕидот на границата со Мексико

(ВИДЕО) Потписот на Трамп „легна“ на ѕидот на границата со Мексико