22 Мај, 2018
0.3200
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

АКЦИЈА НА ЛЕЗБОС: Депортирани мигрантите кои не добија азил

Објавено во: Балкан 09 Септември, 2017

Голема полициска акција имаше денеска во прифатниот центар Морија на грчкиот остров Лезбос. 

Целта е пронаоѓање и депортирање во Турција на сите оние мигранти кои добиле негативен одговор на барањето за азил во Грција. 

За да се избегнат инциденти,  сега грчките власти, според локалните медиуми  решија да ги „фатат на спиење“ мигрантите, па од 6 часот утрово, повеќе од 350 полицајци, го „чешлаат“ кампот. Тие претходно се распоредија и го заобиколија прифатниот центар за да не може некој од мигрантите да избега.

„Утрово грчката полиција ги проверуваше документите на сите бегалци кои живеат во Морија. 14 лица се уапсени. Ситуацијата е мирна, но луѓето се исплашени“ – преку твитер соопштија од невладината организација „Едно среќно семејство“ која работи и им помага на бегалците. 

Според договорот меѓу ЕУ и Турција, сите оние мигранти кои што не ги исполнуваат условите и добијат негативен одговор на барањето за азил, од Грција треба да бидат депортирани во Турција. Прифатниот центар Морија на Лезбос е еден од „најпроблематичните“ во Грција, со оглед на тоа дека во минатото доста често се случуваа сериозни инциденти, а обидите на грчката полиција да изврши контрола, завршуваа со бунт и материјални штети.

Во простор за 2330 лица,  во кампот Морија, живеат 4007 бегалци. 

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Ќе даваат пари за трето и четврто дете

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Ќе даваат пари за трето и четврто дете

Катругалос: Eдно прашање влијае на друго и затоа не можеме со сигурност да говориме за договор

Катругалос: Eдно прашање влијае на друго и затоа не можеме со сигурност да говориме за договор

Изречени „пеколни“ казни за обидот за државен удар во Турција

Изречени „пеколни“ казни за обидот за државен удар во Турција

Има уапсени за ќотекот на Бутарис

Има уапсени за ќотекот на Бутарис

Бутарис нападнат и заради Македонија?

Бутарис нападнат и заради Македонија?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?