14 Ноември, 2019
0.0244

АКО ИМАТЕ ГЛАВОБОЛКИ ДЕНОВИВЕ-НЕ ГРИЖЕТЕ СЕ: Ќе беснее супермагнетна бура а ова се последиците

Објавено во: Свет 16 Мај, 2019

Земјата ќе ја погоди супермагнетна бура. Ќе трае 10 часа и ќе имате ужасни главоболки. Се работи за најмоќната бура случена во последните година и пол до две предупредуваат научниците.

Оваа појава како што се наведува може негативно да влијае на хронично болните, но и на здравите а ако ја споредиме со настаните од претходните години овој настан е многу важен.

-Тоа е најголемата магнетна бура, тоа е импресивно-рекол главен истражува во Лабораторијата за рендгенска астрономија Институтот за физика Сергеј Богачев.

Како што истакнуваат експертите, оваа бура им пречи на радио - комуникациите и ќе трае 10 часа, а ќе ја почувствуваат луѓе кои инаку се чувствителни на временски прилики. Како причина за бурата се наведува дека тоа што пукнатина се отворила во Земјиното магнетно поле, ќе му овозможи на сончевиот ветер да влезе во магнетосферата.

Кај луѓето може да се јават следните пречки: Главоболки, малаксаност и тресење, зголемен крвен притисок, зголемени проблеми кај хроничните заболувања и аритмија.

Геомагнетната бура претставува појава на нагли и привремени промени на магнетното поле на Земјата, предизвикана од активности на Сонцето, како што се удари на бран и облаци на мегнетно поле на Сончевиот ветар, заедно со Сончевите зраци и коронално исфрлање на маса, кои заедно влијаат на Земјиното мегнетно поле 3 дена по Сончевите активности.

Се наведува дека геомагнетните бури траат ден или два, но може да траат и повеќе. Најголема забележана геомагнетна бура во историјата е Карингтонов настан. Се случиал во септември 1859 година. Предизвикала проблеми со телеграфски линии, а дури и запалила некои телеграфски канцеларии и го онеспособила „викторијанскиот интернет“.Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари

(ВИДЕО+ФОТО) АВСТРИЈА Е БЛОКИРАНА: Снегот остави илјадници семејства без струја

(ВИДЕО+ФОТО) АВСТРИЈА Е БЛОКИРАНА: Снегот остави илјадници семејства без струја

(ВИДЕО) ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ВЕНЕЦИЈА: Рекордни поплави-лошото допрва доаѓа

(ВИДЕО) ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ВЕНЕЦИЈА: Рекордни поплави-лошото допрва доаѓа

ЧИЛЕАНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Почнаа генерален штрајк поради социјалната нееднаквост

ЧИЛЕАНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Почнаа генерален штрајк поради социјалната нееднаквост

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел