16 Јуни, 2019
0.0223

Актуелните проекти на Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија тема на разговор меѓу Азески и Мартенс

Објавено во: Мои пари 23 Мај, 2019

Директорот на Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија, Патрик Мартенс, се сретна со претседателот на Стопанска комора на Северна Македонија, Бранко Азески.  

На оваа средба се говореше за , како и на Стопанската комора на Северна Македонија, а воедно и за можностите за идна соработка на билатерални проекти поврзани со обновливи извори на енергија и заштита на животна средина. 

Посебен акцент се стави на темата дуално стручно образование. 

Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија во 2017 започна со проектот за дуално стручно образование кој го работи според германскиот модел и кој е досега прифатен од 4 компании, а од септември 2019 на истиот ќе се приклучат уште 6 компании, како странски така и македонски. 

Делегацијата на германското стопанство со задоволство ги поканува и останатите македонски компании да се приклучат кон овој модел. Мартенс и Азески беа едногласни дека дуалното стручно образование е од особена важност за македонското стопанство и во иднина се планира уште поинтензивна соработка помеѓу коморите.

Можеби ќе ве интересира

Денес започнува „Запознај ја Преспа“ – првиот ден на програмата панел дискусии и богата музичка понуда

Денес започнува „Запознај ја Преспа“ – првиот ден на програмата панел дискусии и богата музичка понуда

Уличен дефект од рано утринава на оваа скопска улица

Уличен дефект од рано утринава на оваа скопска улица

12. Викенд Медиа Фестивал (Weekend Media Festival) од 19. – 22. Септември, 2019 година

12. Викенд Медиа Фестивал (Weekend Media Festival) од 19. – 22. Септември, 2019 година

Нoвите JAGUAR F-PACE И RANGE ROVER EVOGUE ќе ги пречекаат гостите на британската амбасада

Нoвите JAGUAR F-PACE И RANGE ROVER EVOGUE ќе ги пречекаат гостите на британската амбасада

Светски познатиот фотограф Давид Јероу (DAVID YARROW) фотографираше уникатни слики од дивината благодарејќи на новиот LAND ROVER DEFENDER

Светски познатиот фотограф Давид Јероу (DAVID YARROW) фотографираше уникатни слики од дивината благодарејќи на новиот LAND ROVER DEFENDER

Дуално образование - Придобивки и проценка на Европската комисија

Дуално образование - Придобивки и проценка на Европската комисија

Криминалот им цвета на крадците на велосипеди, дреме ли полицијата во главниот град

Криминалот им цвета на крадците на велосипеди, дреме ли полицијата во главниот град

Отворена новата експозитура на ИутеКредит во Струмица

Отворена новата експозитура на ИутеКредит во Струмица

Подгответе се за Hamilton Ventura

Подгответе се за Hamilton Ventura