07 Април, 2020
0.0333

Али Ахмети: Да не се чепка во џебот на граѓаните

Објавено во: Македонија 26 Март, 2020

Али Ахмети, лидерот на ДУИ во емисијата „Click Plus“ на ТВ 21 и порача на Владата да не ги намалува платите на вработените во јавниот сектор. Претседателот на партијата која е пома коалициски партнер во Владата алудираше дека не се сложува со предлогот на предводникот на СДСМ, Зоран Заев, речиси сите вработени под државна капа во критичниот период за економијата да имаат минимаен доход.

Тој рече дека не е добро да се чепка во џебот на граѓаните, алудирајќи на тоа дека Владата по предлог може да донесе мерка за намалување на платите на минималец и дека ДУИ веќе испратила предлози за справување со коронавирусот во државата.

Спека, Ахмети вели дека функционерите од двете владеачки партии во Владата се согласуваат и работат заедно за време на кризата со епидемија и дека нема партиски поделби. Според него засегнатите институции работеле добро, иако можеле и подобро.


Можеби ќе ве интересира

Бензините со уште пониска цена

Бензините со уште пониска цена

ПРОФЕСОР ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ ЗА ФАКТОР: Новиот корона вирус САРС-КоВ-2 е најопасен од сите негови „собраќа“

ПРОФЕСОР ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ ЗА ФАКТОР: Новиот корона вирус САРС-КоВ-2 е најопасен од сите негови „собраќа“

Премиерот Спасовски со скратено работно време

Премиерот Спасовски со скратено работно време

ВО КУМАНОВО СЕ БАРА МАСКА ПОВЕЌЕ: Шивачките се фатија за работа за да помогнат

ВО КУМАНОВО СЕ БАРА МАСКА ПОВЕЌЕ: Шивачките се фатија за работа за да помогнат

ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Мајка и син се најдени починати во станот

ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Мајка и син се најдени починати во станот

ДОБИ КРИВИЧНА: Девојка од Порој ширела лажни вести

ДОБИ КРИВИЧНА: Девојка од Порој ширела лажни вести

Димитриевски: Имаме уште двајца починати наши сограѓани во Куманово

Димитриевски: Имаме уште двајца починати наши сограѓани во Куманово

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови жртви и продолжен полициски час во цела Македонија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови жртви и продолжен полициски час во цела Македонија

Позитивните без здравствено осигурување, ќе се лекуваат на товар на Фондот

Позитивните без здравствено осигурување, ќе се лекуваат на товар на Фондот