03 Јуни, 2020
0.0276

Ангела Меркел мора во карантин, докторот што ја вакцинирал има коронавирус

Објавено во: Свет 22 Март, 2020

Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во карантин, откако се дозна дека докторот што ја вакцинирал има коронависрус, јави Индекс.хр.

Нејзиниот портпарол изјави дека Меркел за тоа била информирана многу бргу откако денеска одржала конференција за медиумите, на која ги објавила новите строги мерки за Германија против ширење на вирусот.

Меркел, како што потврдил нејзиниот портпарол, примила вакцина од предострожност против инфекција заради воспаление на белите дробови, а во наредните денови 65 годишната канцеларка ќе ги направи и останатите тестови и својата работа сигурно ќе ја продолжи од дома.

Можеби ќе ве интересира

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената