15 Април, 2021
0.0243

Богоевски закажа расправа за имунитетот на Вељаноски

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2019

Денеска ќе се расправа за барањето на судот за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељановски, откако претседавачот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања закажа седница во 10.30 часот.

За да може судското барање за притвор кон осомничениот за организирање на настаните на 27 април да се спроведе, мора првин да му се одземе имунитетот на Вељаноски а тоа може да потрае и до пет дена.

Комисијата откако ќе го разгледа барањето треба да достави извештај со мислење до претседателот на Парламентот, Талат Џафери, што може да потрае два дена, а потоа самот законодавен дом има рок од три дена со гласање на мнозинството да одлучува на пленарна судница за пратеничиот имунитет што засега го штити поранешниот спикер од притворање.

Вељаноски е осомничен за тероризам во истрагата на јавното обвинителство за настаните во Собранието на 27 април 2017 година, а како осомничени организатори веќе се притворени поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски.


Можеби ќе ве интересира

ТРПЕНОСКИ ПО ПРЕСУДАТА - Ако не сум бил новинар, тогаш што сум барал во Собранието на 27 април

ТРПЕНОСКИ ПО ПРЕСУДАТА - Ако не сум бил новинар, тогаш што сум барал во Собранието на 27 април

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари