24 Март, 2019
0.2391
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

„Боинг е во голема неволја“ - Зошто авиогигантот не ја спушти флотата?

Објавено во: Свет 14 Март, 2019

Боинг е во голема неволја, бидејќи веднаш не ги приземји авионите, рекол експерт за воздухопловство за РТ.

Земјите ширум светот, а сега и САД итно наложија сите авиони на Боинг 737 Мах 8 и Мах 9 да бидат приземјени. Одлуката е донесена по несреќата на етиопскиот авион Боинг 737 Мах 8 во која загинаа 157 луѓе.

Американската Федерална администрација за авијација меѓутоа, соопштила дека не располага со било какви податоци дека сите тие авиони се небезбедни.

„Боинг е во голема неволја“, рекол Др. Елмар Џимул, почесен професор за право во авиосообраќајот на Берлинскиот институт за технологија. Тој објаснил дека „обично авионска несреќа е единствена појава и не вллијае на комплетната серија модели“.

„Иако Боинг одбива да признае дека тие наговестувања предизвикале ваков впечаток, би било добро да се нареди приземнјување на целата флота“ , додал тој.

Тоа што нема реакција на произведувачот на авион на очигледни ризици „покажуваат непријатен поглед на неговата одговорност кон јавноста“, вели професорот.

-Довербата ќе биде уништена на овој начин. А враќање на довербата ќе биде тешко и ќе потрае со години. Ова е историско прашање и ќе потрае со години. Ова е историско прашање-рекол тој.

Можеби ќе ве интересира

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Британците најмногу патуваат во овие три земји

Британците најмногу патуваат во овие три земји

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен