15 Април, 2021
0.0197

БРИСЕЛ БАРА ЧЛЕНКИТЕ НА ЕУ ДА БИДАТ ЕДИНСТВЕНИ ЗА АСТРАЗЕНЕКА - само така ќе се зголеми довербата во вакцината

Објавено во: Свет 08 Април, 2021

Брисел ги повика 27-те земји-членки на ЕУ да ја зајакнат довербата на јавноста со тоа што би излегле со унифициран одговор на откритието на регулаторите дека згрутчувањето на крвта е редок несакан ефект на вакцината на Оксфорд / АстраЗенека, пренесува Гардијан.

На состанокот на министрите за здравство и официјални лица од Европската агенција за лекови (ЕМА), кој го објави откритието за вакцината против ковид, истовремено инсистирајќи на тоа дека вакцината сепак треба да биде широко користена, владите на ЕУ беа поделени околу тоа какви ограничувања треба да се воведат во нејзината употреба.

Комесарот за здравство на ЕУ, Стела Киријакидес, во изјавата по состанокот рече дека е од витално значење да се формира заедничка политика, со оглед на несигурната доверба кај јавноста во вакцината.

Таа рече: „Безбедноста на нашите вакцини отсекогаш била најважна според нашата стратегија за вакцини во ЕУ. Денешната проценка покажува дека нашиот систем работи: сомнителните несакани ефекти се пријавуваат брзо, се споделуваат информации и нашите експерти се собираат брзо за да ги проценат сите достапни докази. Нашите одлуки сега треба да се засноваат на научната работа на ЕМА и ригорозна, континуирана проценка на ризиците и придобивките. Денес ги повикав министрите за здравство да следат координиран пристап низ цела Европа за да ја подобрат довербата на јавноста“, рече Киријакидес.

ЕМА во наодите вчера нагласи дека придобивките од вакцината Оксфорд / АстраЗенека и понатаму го надминуваат ризикот и дека нема докази со кои се оправдува ограничувањето на администрацијата на вакцината на одредени возрасни групи.

И покрај заклучокот, околу 17 земји-членки воведоа ограничувања за нејзината употреба, со тоа што Белгија е последната што изјави дека ќе ја аплициа вакцината само на граѓани над 55 години во следниот месец.

Регулаторот на Велика Британија, МХРА, исто така препорача на здрави луѓе под 30 години да им се обезбеди различна вакцина каде што е можно.

Марта Темидо, министерка за здравство во португалската влада, која моментално е претседател на ЕУ, рече дека земјите-членки треба да го следат научниот совет затоа што сакаат да постигнат заедничка политика.

Таа рече: „Ова е техничка одлука. Тоа не е политичка одлука. Ние мора да продолжиме да ги следиме најдобрите научни информации обезбедени од ЕМА во нејзините мислења. Не смееме да заборавиме дека индивидуалните одлуки влијаат на сите “.

Извор: Гардијан

Можеби ќе ве интересира

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

КОВИД-ПАСОШИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОТРЕБНИ ДО КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сертификатите ќе се користат и за влез во авион

КОВИД-ПАСОШИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОТРЕБНИ ДО КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сертификатите ќе се користат и за влез во авион

КИНЕСКИ ШАМАР ЗА БАЈДЕН: Испратил висока делегација во Тајван, кинеската флота го обиколила островот

КИНЕСКИ ШАМАР ЗА БАЈДЕН: Испратил висока делегација во Тајван, кинеската флота го обиколила островот

Поради страв од бразилскиот сој Франција ги прекинува летовите со Бразил

Поради страв од бразилскиот сој Франција ги прекинува летовите со Бразил