16 Јануари, 2021
0.0176

Бугарскиот кардиолог Сотир Марчев открива: Најмалку две недели по излегување од болница излекуваните пациенти од ковид да не прават голем физички напор

Објавено во: Балкан 25 Ноември, 2020

-Несоница, нездрава исхрана, брзиот начин на живот и стрес се причините за хипертензија и слаб имунитет, изјави во утринската емисија на БНТ, еден од врзвните кардиолози во Бугарија, д-р Сотир Марчев.

Вели дека луѓето кои спијат помалку од 6 часа имаат поголем ризик од проблеми со крвта и срцето, бидејќи заштитните сили се активираат токму за време на спиењето.

-Контактот со најблиските е исто така важен за срцето - може да биде преку Интернет или преку телефон. Бројот на блиски контакти го продолжува животот. Психата во голема мера влијае на имунитетот. Вежбањето, спиењето, здравата исхрана и сонцето го подобруваат и здравјето на срцето и имунитетот. Вежбајте дома гимнастика. Срцевите пациенти треба да вежбаат 30-40 минути на ден. Пациентите со хронични срцеви заболувања ќе страдаат од корона вирусот малку подолго и потешко отколку здравите луѓе. Две недели по излегувањето од болница и излечени пациенти од вирусот, добро е да не изведуваат напорни вежби, потенцира д-р. Сотир Марчев


Можеби ќе ве интересира

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање