16 Мај, 2021
0.0246

ЦЕЛ ВИКЕНД СЕ ЗАНИМАВАМЕ СО ЗАПЛЕНЕТАТА ДРОГА - никој не прашува зошто уште немаме вакцини

Објавено во: Македонија 11 Април, 2021

Македонските граѓани цели два дена се буквално „малтретирани“ со веста за запленетата дрога, но и со дилемите дали во шверцот учествувале или не луѓе блиски до високите владејачки структури.

А всушност најважното прашање во земјава што сите не и треба да не интересира, е каде се вакцините, кога тие ќе дојдат во земјава за навистина да почне еден сериозен процес на масовна имунизација, а не досега да бидат вакцинирани само 0,7 отсто од населението.

Откако во петокот власта соопшти дека фатила дрога вредна над 800 илјади евра, па дури и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски сам се пофали дека е уапсен и висок полициски службеник, вчера од владејачките кругови веќе не се зборуваше на тема запленета дрога. 

Стигнаа само официјални соопштенија од МВР и од Обвинителството, за тоа како течела акцијата и какви постапки се водат, како и дека се уапсени шест лица, но министерот Спасовски не застана пред новинарите за да одговори на нивните прашања. Пред јавноста не се појави ни премиерот Зоран Заев.

Тоа како да и даде уште повеќе „масло на огнот“ на опозицијата да шпекулира и да прашува дали дрогата се пренесувала со комбе и со возачот на фирма на братучедот на премиерот.

Преку пресконференции, но и преку постови на фејсбук, опозиционерите вршеа силен притисок врз власта да одговори.

И ако вчера владееше молк, денеска се редат еден по еден демант од страна на власта. Прв дематираше братучедот на премиерот, Трајче Заев, потоа со соопштение се јави и владејачката СДСМ, а на крајот и Министерството за внатрешни работи.

Трајче Заев на фејсбук напиша дека е во Дубаи на бизнис патување и дека досега молчел, но сега се јавува да демантира дека ниту комбето, ниту возачот кој ја превезувал запленетата дрога, не се на негова фирма.

А она што е интересно, е што на сите овие прозивки МВР не даде официјале демант до сите медиуми, туку тоа го направиле на барање на новинарите на ТВ 24, кои до нив си поставиле прашање. Министерството за внатрешни работи за Телевизијата соопштило дека комбето во кое се пренесувала дрогата не е во сопственост на фирма на Заеви. Но, опозициската ВМРО-ДПМНЕ инсистира и понатаму дека комбето во кое била пронајдена марихуаната е во сопственост во фирма партнер на семејството Заеви.

Инаку, акцијата со запленетата дрога на Плетвар ја спроведе македонската полиција заедно со Американските безбедносни служби, ДЕА, при што беа запленети 200 килограми марихуана.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд