05 Декември, 2019
0.0222

ЧОВЕК БЛИЗОК НА ОРБАН: Познато кој ќе го замени Хан

Објавено во: Свет 10 Септември, 2019

Унгарецот Ласел Трочани е предложен да го замени Јоханес Хан на чело на комесаријатот за проширување на ЕУ во следните пет години. Хан ќе биде задолжен за буџетот и администрацијата на ЕУ.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го претстави составот на новата европска влада кој треба да биде одобрен и од Европскиот парламент.

Тимот на Фон дер Лајен има осум потпретседатели, вклучувајќи го и високиот претставник за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел. Двојна функција ќе имаат тројца потпретседатели - Франс Тимерманс, Маргрете Вестагер и Валдис Домбовскис, кои ќе бидат и комесари и потпретседатели задолжени за клучните теми од агендата на Урсула фон дер Лајен. Потпретседателка на Комисијата ќе биде и Хрватката Дубравка Шуица, која ќе се занимава со демократија и демографија.

Најжестоко беше околу предлогот за Унгарецот Трочани, кој имаше жестоко испрашување во Европскиот парламент откако беше предложен од матичната земја за нов комесар. Тој се смета за близок соработник на унгарскиот премиер Виктор Орбан и за творец на новиот правосуден систем во земјата со кој беше ограничена моќта на судството, објавија новинските агенции.

Во новата Европска комисија ќе има 13 жени и 14 мажи, меѓу кои осум досегашни еврокомесари. 

Според правилата на ЕП, за одобрување потребно е двотретинско мнозинство од координатори на политичките парламентарни групи на секоја комисија.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

Ја нарече Грета луда и опасна

Ја нарече Грета луда и опасна

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

НОВ МА Е НАЈБОГАТ КИНЕЗ: Сонародникот на Џек го стигна основачот на Алибаба

НОВ МА Е НАЈБОГАТ КИНЕЗ: Сонародникот на Џек го стигна основачот на Алибаба

ТРУДО И ЏОНСОН СЕ ПРАВДААТ: Од каде идејата дека го исмевавме трамп?-Глупости!

ТРУДО И ЏОНСОН СЕ ПРАВДААТ: Од каде идејата дека го исмевавме трамп?-Глупости!

Заев е „реален оптимист“, но што вели Макрон за проширувањето?

Заев е „реален оптимист“, но што вели Макрон за проширувањето?

(ФОТО) ПРИКАЗНА ОД СИЕРА ЛЕОНЕ: Сиромашно момче од ѓубре направило бизнис

(ФОТО) ПРИКАЗНА ОД СИЕРА ЛЕОНЕ: Сиромашно момче од ѓубре направило бизнис

АНКЕТА ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Германците не ги сакаат Американците, туку Русите

АНКЕТА ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Германците не ги сакаат Американците, туку Русите