16 Септември, 2019
0.0165

ЧОВЕК БЛИЗОК НА ОРБАН: Познато кој ќе го замени Хан

Објавено во: Свет 10 Септември, 2019

Унгарецот Ласел Трочани е предложен да го замени Јоханес Хан на чело на комесаријатот за проширување на ЕУ во следните пет години. Хан ќе биде задолжен за буџетот и администрацијата на ЕУ.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го претстави составот на новата европска влада кој треба да биде одобрен и од Европскиот парламент.

Тимот на Фон дер Лајен има осум потпретседатели, вклучувајќи го и високиот претставник за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел. Двојна функција ќе имаат тројца потпретседатели - Франс Тимерманс, Маргрете Вестагер и Валдис Домбовскис, кои ќе бидат и комесари и потпретседатели задолжени за клучните теми од агендата на Урсула фон дер Лајен. Потпретседателка на Комисијата ќе биде и Хрватката Дубравка Шуица, која ќе се занимава со демократија и демографија.

Најжестоко беше околу предлогот за Унгарецот Трочани, кој имаше жестоко испрашување во Европскиот парламент откако беше предложен од матичната земја за нов комесар. Тој се смета за близок соработник на унгарскиот премиер Виктор Орбан и за творец на новиот правосуден систем во земјата со кој беше ограничена моќта на судството, објавија новинските агенции.

Во новата Европска комисија ќе има 13 жени и 14 мажи, меѓу кои осум досегашни еврокомесари. 

Според правилата на ЕП, за одобрување потребно е двотретинско мнозинство од координатори на политичките парламентарни групи на секоја комисија.

Можеби ќе ве интересира

АПЕТИТИТЕ РАСТАТ: Нетанјаху ветува анектирање на повеќе територии

АПЕТИТИТЕ РАСТАТ: Нетанјаху ветува анектирање на повеќе територии

ЕУ денеска ќе ја сослушува Унгарија

ЕУ денеска ќе ја сослушува Унгарија

МОНСТРУОЗНО: 44 тела пронајдени распарчани во бунар во Мексико

МОНСТРУОЗНО: 44 тела пронајдени распарчани во бунар во Мексико

(ВИДЕО) НАПАДНАТИ СУДИСКИ НАФТЕНИ ПОСТРОЕНИЈА: Со дронови гаѓани целите, беснеат пожари

(ВИДЕО) НАПАДНАТИ СУДИСКИ НАФТЕНИ ПОСТРОЕНИЈА: Со дронови гаѓани целите, беснеат пожари

Сноуден: Најмоќната влада во светот само сакаше да си заминам

Сноуден: Најмоќната влада во светот само сакаше да си заминам

Научниците пронашле изгубен континент кој се „подвлекол“ под Балканот

Научниците пронашле изгубен континент кој се „подвлекол“ под Балканот

(ФОТО) Украла 5.000 деца, 500 убила: Приказната за најсуровата жена на светот

(ФОТО) Украла 5.000 деца, 500 убила: Приказната за најсуровата жена на светот

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА ПОРАДИ ЕДНО КАФЕ: Еве како пилотот ќе убиеше 365 патници

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА ПОРАДИ ЕДНО КАФЕ: Еве како пилотот ќе убиеше 365 патници

Регион во Италија плаќа за да донесе нови жители

Регион во Италија плаќа за да донесе нови жители