12 Јули, 2020
0.0391

Ципрас: Сега ние сме единствените што имаме аеродром и универзитет „Македонија“

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во говор за кампањата за европските избори како претседател на СИРИЗА синоќа го спомена и Преспанскиот договор и дека ривалската Нова Демократија сака да ја подели земјата на „патриоти и непатриоти“.

"Тие сакаат да не делат, да не раздела на патриоти и не патриоти", се наведува во говорот на Ципрас кој наедно се повикуваше и на Преспанскиот договор, за што НД жестоко се спротивстави. Спротивно на тврдењата, рече тој, договорот "ги обврзува нашите соседи да го сменат уставот, да го сменат уставното име, да ги променат имињата на аеродромите и патиштата, да ги променат своите книги и да стават крај на тврдењето за сопствената историја".

Понатаму, премиерот рече: "Сега сме единствените што имаат аеродром „Македонија“ и универзитет со исто име, а не нашите соседи" и дека Северна Македонија стана стратешки партнер на Грција, наместо алатка во раце на трети страни во регионот.

„ Да го заштитиме она што го постигнавме со таквиот труд и да го спречиме обидот за враќање на старото статус кво. Сега можеме да ја планираме иднината што е посветла од темнината на банкрот во која не фрли претходната власт“, рече Ципрас.


Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите