19 Јули, 2024
0.0296

„ГОЛЕМА ЧЕСТ ЗА НАШАТА ЗЕМЈА“: Брнабиќ ја нарече историска посетата на Кси Џинпинг, еве што кажа за соработката

Објавено во: Економија, Балкан 07 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Претседателката на Народното собрание на Република Србија, Ана Брнабиќ изјави дека денешната посета на претседателот на Народна Република Кина е историска за Србија и дека од неа ќе има корист секој граѓанин на Србија.

Таа гостуваше во утринската програма на телевизија Хепи и рече дека нашиот извоз во Кина во претходната година изнесувал 1,23 милијарди долари и дека билатералната размена меѓу двете земји надминала 6 милијарди долари, што се невидени бројки. Таа додаде дека опозициските лидери, како што е Душан Никезиќ, не можат ни да го сфатат тоа и тргнуваат од себе кога велат дека односот на Кина со Србија е колонијален.

- Денеска е историски ден за Србија. Нашата земја е почестена затоа што претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг, е во посета на Србија на покана на претседателот Вучиќ. Ние имаме историски најдобри односи со Кина благодарение на Александар Вучиќ. Народна Република Кина е глобална суперсила, втора по големина економија во светот, рапидно расте и без сомнение наскоро ќе биде прва во светот. Тоа е и политичка и технолошка суперсила. Во својата европска турнеја, претседателот Кси, покрај Унгарија и Франција, ја посетува само Србија. Тоа е вест во сите светски медиуми. Она што е неверојатно, но не и изненадувачки е фактот што медиумите на Шолак не можат да зажалат. Нивниот наратив е полош од сите западни медиуми, бидејќи во таа турнеја е и Франција, па тешко е да се критикува Србија, а да не се критикува Франција. Видовме каква опозиција во која Душан Никезиќ ја водеше надворешната политика до 2012. Кога велат дека е колонијален однос, пак тргнуваат од себе, затоа што така направија - се извинија, дадоа се што не им беше побарано, нека Албанските терористи одат од затвор, да се потсетиме на тоа. Тогаш квазипатриотот Милош Јовановиќ ви вели дека тоа не било барање од Западот, туку тоа го направиле за да им угодат. Односот меѓу Србија и Кина воопшто не е како колонијален однос. Кина го почитува територијалниот интегритет и суверенитет на Србија, што е исклучително важно за нас. Многу благодарам на Кина за тоа, тие ги штитат нашите интереси во Советот за безбедност на Обединетите нации, а со тоа и го штитат меѓународното право. Кина е политичка сила која промовира мир, предвидливост, почитување на повелбите на ОН – рече Брнабиќ.

Претседателот на Собранието посочи дека е неверојатно кинеските инвестиции во Србија да ги критикуваат оние во чие време Србија изгуби половина милион работни места.

- Секогаш тргнуваат од себе. Важните посети во нивно време беа одбележани со тоа што немаше нови инвестиции. Во времето на Душан Никезиќ изгубивме 500.000 работни места. Тогаш беа продадени сите извори на вода во Србија, продадена е НИС, продадена е цементарницата, хотел Југославија тогаш отиде во стечај, а денес не го даваат. Тој хотел, за граѓаните да знаат, отиде во стечај во 2001 година, а беше продаден во 2006 година. Додека Александар Вучиќ и Српската напредна странка се одговорни за Србија, националните ресурси никогаш нема да бидат продадени. Сите вакви посети и градење на односи со другите земји беа направени на рамноправна основа. Интересот на Србија и на српскиот народ секогаш бил на прво место. Во нивно време немавме никакви односи со Народна Република Кина. А Кина е најголемиот индивидуален странски инвеститор во Србија во последните три години. Кина минатата година инвестираше 370 милиони евра во Србија. Тоа е една третина од вкупните странски инвестиции во таа година. Јасно ми е дека Никезиќ не може да го разбере ова, бидејќи во негово време не бевме ни блиску до таа бројка како вкупен број на инвестиции. Воопшто не можат да ги разберат овие бројки - рече претседателот на собранието.

Брнабиќ подвлече дека цел свет зема кинески кредити, бидејќи тие се евтини и брзо се реализираат, а Александар Вучиќ како мудар државник навреме предвидел дека Кина ќе биде првата сила во светот.

- Заеми од Кина земаат САД и земјите членки на ЕУ. Кина е еден од најголемите кредитори во целиот свет. Тие се доста достапни и исклучително ефикасни во обработката на тие кредити. Значи тие се исклучително добри за нас. Покрај тоа, го имаме и ММФ, кој е сеприсутен во Србија од 2014 година и кој исто така служи да му покажеме на целиот свет дека сме солвентна, фискално стабилна земја и дека нивото на јавниот долг е пониско од европскиот просек, мислам. сега е 47%. Затоа, ние немаме никаков проблем, за разлика од времето на поранешната власт. Со кинеските кредити можеме брзо да правиме проекти, да почнеме со имплементација, бидејќи кога ќе завршиш нешто порано. побрзо добиваш плата. Овие кредити се инвестициски кредити, ние не ги даваме на потрошувачка, па создаваме нови вредности за нашата економија. 

Пример за таков заем е брзата пруга Белград – Суботица, која ќе биде отворена до крајот на годинава. А таа железница сега ни дава знаење и самодоверба да продолжиме, да градиме брза пруга до Ниш. Благодарение на Ziđin, една од најдобрите светски компании, денес сме втори во Европа по производство на бакар. Во времето на поранешната власт постоеше рудникот во Бор, но тоа беше нешто во кое само фрлавме пари. Александар Вучиќ, благодарение на неговата посветеност и добрите односи со потпретседателот Сије, ги реши нашите два огромни проблеми - Железара Смедерево и РТБ Бор. Индиректно вработија над 20.000 луѓе, тие беа најголемите загадувачи. Додека Никезиќ беше на власт сакаа таму да засадат кикиритки. Денеска во Бор имате просечна плата од над 1200 евра. Во ноември во Шангај имав добри разговори со Зиѓин и со друга компанија која ќе произведува зелен водород во Бор. А токму Александар Вучиќ во 2014 година призна дека Кина ќе биде најголемата економија во светот и со тоа ја спаси Србија. Минатата година, по пауза од 22 години, отворивме директна авиолинија со Кина. И ние сме една од ретките земји што има директни летови и до Њујорк и до Пекинг. А тоа се работите кои покажуваат колку Србија се променила – изјави Брнабиќ.

Таа заклучи дека посетата на претседателот Кси е признание за независната и слободарска политика на нашата земја предводена од Александар Вучиќ.

- Нашиот извоз во Кина надмина милијарда долари годишно. Минатата година - 1,23 милијарди долари. И ете колку тоа партнерство не е од заеднички интерес. Нашата билатерална трговија надмина 6 милијарди долари и со тоа Кина е наш најголем трговски партнер по Германија. Да не зборуваме за соработка во новите технологии, биоинформатиката, вештачката интелигенција... Ова е признание за нашата независна, независна надворешна политика што НР Кина и сите други слободарски земји ја ценат. Ова е признание за нашата позиција и влијание на европскиот континент. Оваа посета ќе му донесе многу добро на нашиот граѓанин поединечно. Затоа што се што правиме секој ден, го правиме токму заради народот – рече претседателот на Собранието.

Можеби ќе ве интересира

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница