26 Септември, 2021
0.0224

ДА СЕ РАБОТИ ЧЕТИРИ НАМЕСТО ПЕТ ДЕНА ВО НЕДЕЛАТА - еве што им препорача јапонската Влада на компаниите

Објавено во: Свет 26 Јуни, 2021

Јапонската влада ги објави своите годишни упатства за економска политика, кои вклучуваат нови препораки за компаниите - да им дозволат на своите работници да работат четири дена во неделата наместо пет.

Пандемијата на вирусот корона веќе донесе големи промени во начинот на кој јапонските корпорации, од кои многу се уште се многу крути и традиционални, го започнуваат својот бизнис.

Политичките лидери сега се надеваат дека ќе ги уверат компаниите дека флексибилното работно време, работата од далечина и растечката поврзаност можат да бидат од корист доколку останат на сила по завршувањето на здравствената криза, пренесува Klix.ba.

Како дел од кампањата, владата изјави дека во текот на четиридневната работна недела, компаниите ќе можат да ги чуваат способните и искусни работници, кои инаку би морале да заминат ако планираат да основаат семејство или да се грижат за постарите членови на семејството. .

Четиридневна работна недела исто така ќе охрабри повеќе луѓе да добијат дополнителни образовни квалификации или дури и да се преселат на дополнителни работни места покрај редовното вработување, рече владата.

Можеби ќе ве интересира

КУБА ПОЧНА ДА ЈА ИЗВЕЗУВА СВОЈАТА ВАКЦИНА: Се чека официјалната потврда од Светската здравствена организација

КУБА ПОЧНА ДА ЈА ИЗВЕЗУВА СВОЈАТА ВАКЦИНА: Се чека официјалната потврда од Светската здравствена организација

ЗА ДА ОСТАНЕ ГЕРМАНИЈА СТАБИЛНА, ТОЈ МОРА ДА БИДЕ КАНЦЕЛАР: Меркел го поддржа Армин Лашет

ЗА ДА ОСТАНЕ ГЕРМАНИЈА СТАБИЛНА, ТОЈ МОРА ДА БИДЕ КАНЦЕЛАР: Меркел го поддржа Армин Лашет

ЈАВНИ ЕГЗЕКУЦИИ НА ПЛОШТАДИТЕ ВО АВГАНИСТАН: Талибанците бесат луѓе на плоштад, телата натопени во крв висат на ланци

ЈАВНИ ЕГЗЕКУЦИИ НА ПЛОШТАДИТЕ ВО АВГАНИСТАН: Талибанците бесат луѓе на плоштад, телата натопени во крв висат на ланци

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Се бира наследникот на Ангела Меркел, неизвесноста ќе биде до крај

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Се бира наследникот на Ангела Меркел, неизвесноста ќе биде до крај

ЗЛАТНИЦИ СО ЛИКОТ НА МЕРКЕЛ ВО ЧЕСТ НА НЕЈЗИНОТО ЗАМИНУВАЊЕ ОД ПОЛИТИКАТА: Продажната вредност на монетата е скоро 50 евра

ЗЛАТНИЦИ СО ЛИКОТ НА МЕРКЕЛ ВО ЧЕСТ НА НЕЈЗИНОТО ЗАМИНУВАЊЕ ОД ПОЛИТИКАТА: Продажната вредност на монетата е скоро 50 евра

ХАОС НА БЕНЗИНСКИТЕ ПУМПИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Колони возила чекаат да полнат гориво, нема бензин во земјата

ХАОС НА БЕНЗИНСКИТЕ ПУМПИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Колони возила чекаат да полнат гориво, нема бензин во земјата

КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТАВУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТАТА ВО КАНАДА: Страдањето траело повеќе од 100 години

КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТАВУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТАТА ВО КАНАДА: Страдањето траело повеќе од 100 години

ЛИТВАНИЈА ИСПРАТИ ПАНИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ СО СВОИТЕ ГРАЃАНИ: Фрлете ги кинеските мобилни телефони, непријателот ве прислушува

ЛИТВАНИЈА ИСПРАТИ ПАНИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ СО СВОИТЕ ГРАЃАНИ: Фрлете ги кинеските мобилни телефони, непријателот ве прислушува

НОРВЕШКА ОД ДЕНЕСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ АНТИ-КОВИД МЕРКИ: По 561 ден се враќаме на нормалниот живот, објави премиерката Солберг

НОРВЕШКА ОД ДЕНЕСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ АНТИ-КОВИД МЕРКИ: По 561 ден се враќаме на нормалниот живот, објави премиерката Солберг