26 Февруари, 2024
0.0239

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

Објавено во: Финансии 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Извршниот директор на JPMorgan Chase, Џејми Дајмон, го критикуваше биткоинот, сугерирајќи во средата на Капитол Хил дека криптовалутите треба да бидат забранети.

„Отсекогаш сум бил длабоко противник на крипто, биткоин итн.“, рече шефот на најголемата американска банка според имот, на сослушувањето од сенаторката Елизабет Ворен од Масачусетс, за време на сослушувањето на Комитетот за банкарство во Сенатот. „Единствените случаи за вистинска употреба за тоа се криминалци, дилери на дрога... перење пари, даночно затајување.

„Да сум јас Влада, би го затворил сето тоа“, додаде тој.

Ова се забелешките на најновите остри критики на Дајмон против криптовалутите, иако неговата банка е силно вклучена во блокчејн технологијата што ја напојува индустријата од 1,6 трилиони долари.

Во претходните изјави, Димон го нарече биткоинот „збунета измама“, коментар што тој подоцна го повлече. Тој го спореди и со „камен за миленици“.

По дополнително испрашување од Ворен, Дајмон и неколку други големи банкарски директори изведени пред комисијата како дел од рутинско сослушување во индустријата се согласија дека крипто компаниите треба да се соочат со истите прописи за спречување на перење пари како големите финансиски институции.

Темата означува ретка нота на единство меѓу банкарските директори и Ворен, обично остар критичар на индустријата.

„Кога станува збор за банкарската политика, јас обично не се држам за рака со извршни директори на банки од повеќе милијарди долари, но ова е прашање на национална безбедност. На терористите, шверцерите на дрога и непријателските нации треба да им се забрани да користат крипто за нивните опасни активности. Време е Конгресот да дејствува“, рече Ворен.

(See Biz)

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОГА ПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПЕНЗИИТЕ: Мартовската пензија која ќе се исплаќа во април треба да биде покачена

ЕВЕ КОГА ПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПЕНЗИИТЕ: Мартовската пензија која ќе се исплаќа во април треба да биде покачена

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

РАЗВОЈНА БАНКА ЌЕ ПОЗАЈМИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА – ќе се поддржуваат микро компаниите, парите се одобрени, државата ќе гарантира

РАЗВОЈНА БАНКА ЌЕ ПОЗАЈМИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА – ќе се поддржуваат микро компаниите, парите се одобрени, државата ќе гарантира

ВО АПРИЛ ДОАЃА БОНУС ЗА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОВАА ГЕРМАНСКА КОМПАНИЈА: Ќе добијат повеќе од 7.000 евра, а 90.000 луѓе веќе ги исполнуваат условите

ВО АПРИЛ ДОАЃА БОНУС ЗА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОВАА ГЕРМАНСКА КОМПАНИЈА: Ќе добијат повеќе од 7.000 евра, а 90.000 луѓе веќе ги исполнуваат условите

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување