22 Март, 2018
0.0637

Дали денес е последниот празник на обединета Шпанија?

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Шпанците се подготвуваат да го прослават 12 октомври, денот на нацијата, но за разлика од претходно порелаксираните години, овој пат постојат стравови дека може да биде последен кој ќе го слават како обединета Шпанија. 

Очите секако ќе бидат вперени кон Барселона од каде се очекува да биде донесена конечна одлука на регионалната влада која по референдумот има амбиции да прогласи независност и официјално да побара да се одвои од Шпанија. 

Сепаратизмот остро беше осуден од централната влада во Мадрид, а премиерот Рахој постави и ултиматиум со кој Каталонците треба конечно да се изјаснат. Доколку отидат на чекорот да ги прифатат резултатите од референдумот кој шпанскиот суд го прогласи за незаконски Рахој е подготвен да и ја одземе автономијата на Каталонија што е во согласност со неговите уставни надлежности, но тоа е краен чекор кој може да доведе и до граѓанска војна.

Националниот ден на Шпанија се прославува од 1935 година, а е во чест на стапнувањето на Кристофер Колумбо на брегот на Америка во име на шпанската кралица во 1492 година. Монархистите и фашистите во тој период во Шпанија сакале да ја истакнат својата историја на колонијалисти и освојувачи со силна поддршка од круната и црквата. 

Дури и самиот национален празник е мотив за поделби во Шпанија, особено што републиканците подоцна барале истиот да се менува и да не биде посветен само на монархијата. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди

Цукерберг презема вина за грешката на „Фејсбук“

Цукерберг презема вина за грешката на „Фејсбук“

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија