27 Мај, 2022
0.0342

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

Објавено во: Свет 19 Јануари, 2022

Британскиот премиер Борис Џонсон е на работ на разрешување или гласање за недоверба поради забавата среде карантин. На Џонсон може да му суди неговата Конзервативна партија. Имено, некои конзервативци се бесни поради фактот што во неговата резиденција се одржувале забави за време на карантинот во 2020 година, пренесува Ројтерс.

Откако Џонсон ги отфрли обвинувањата од неговиот поранешен советник дека го лажел парламентот за една забава, Дејли Телеграф и ИТВ њуз цитираа извори кои велат дека потребниот број писма за вознемиреност од неговите сопствени пратеници кои повикуваат на гласање за недоверба на неговото водство, може да дојде веќе во среда.

Џонсон дополнително создаде бес со вчерашната изјава дека „никој не му кажал“ дека организирањето забави во резиденцијата на премиерот е спротивно на правилата за локдаун наметнати од неговата влада.

Дури 20 пратеници од конзервативците, кои ги освоија своите места во парламентот на последните парламентарни избори во 2019 година, планираат да ги достават своите писма за недоверба на Џонсон, објави Телеграф.

Утринава 11 пратеници од партијата на Џонсон предале писма во кои изразуваат недоверба кон шефот на владата, објави денеска Телеграф.

Политичкиот аналитичар на Би-Би-Си, Лаура Куенсберг, пишува дека се зголемува бројот на конзервативни пратеници кои се незадоволни од раководството на Џонсон.

Пред само две години, Џонсон беше миленик на неговата партија, откако го обезбеди најголемото конзервативно мнозинство од Маргарет Тачер во 1987 година, што му овозможи да го исполни ветувањето за излез на Британија од ЕУ.

Односите брзо се влошија поради постојаните откритија за јасно кршење на строгите правила за изолација пропишани од владата на Џонсон. 

За да предизвикаат промени, 54 од 360-те конзервативни пратеници во парламентот мора да напишат писма за недоверба до претседателот на партискиот комитет.

Писмата се доверливи, а единствениот кој ќе знае колку пратеници го напишале писмото е претседателот на комисијата.

Британските медиуми објавија дека најмалку 11 собири биле одржани во резиденцијата на Џонсон на Даунинг стрит 10 или во други владини оддели помеѓу мај 2020 година и април 2021 година, кога правилата за изолација ограничувале колку луѓе би можеле да се сретнат во една група. Јавната поддршка за скандалот нагло опадна и за Џонсон и за Конзервативната партија.

Главни ривали на Џонсон во партијата се министерот за финансии Риши Сунак (41) и министерката за надворешни работи Лиз Трус (46). 

Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Во Донбас се водат најжестоките борби во Европа од Втората светска војна: Зошто оваа победа му е толку важна на Путин?

Во Донбас се водат најжестоките борби во Европа од Втората светска војна: Зошто оваа победа му е толку важна на Путин?

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата