07 Август, 2022
0.0263

ДАЛИ Е ОВА НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА НА УКРАИНА, Змискиот остров ослободен од руските сили

Објавено во: Свет 30 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Украинската армија штотуку ја постигна една од најголемите победи од почетокот на војната на 24 февруари. Руската војска се повлече од Змискиот остров, кој беше под руска контрола и кој е од исклучително стратешко значење, бидејќи се наоѓа во близина на пристаништето Одеса, кое Русите се обидуваат да го освојат со месеци.

Според зборовите на пратениците од Одеса, Русите се повлекле, оставајќи пет мали чамци и ја кревале во воздух опремата на излезот, пренесува „Нова.рс“.

Како што јави дописникот на Економист, оваа значајна победа ги намалува шансите руската армија да се спушти во Одеса, но тоа е само еден чекор кон враќање на контролата во Црното Море.

Руското Министерство за одбрана тврди дека повлекувањето на војниците од Змискиот остров е гест на добра волја.

- Ова и покажува на светската заедница дека Руската Федерација не се меша во напорите на ОН за организирање хуманитарен коридор за извоз на земјоделски производи од територијата на Украина - забележува Министерството, пренесува РИА Новости.

Тие исто така нагласија дека таквиот чекор го лиши Киев од можноста да шпекулира за проблемот со кризата со храна. Министерството додаде дека сега, за да се обнови снабдувањето, украинската страна мора да го исчисти брегот на Црното Море од подводни мини.

Да потсетиме, на овој остров се водеше една од најпознатите битки во првата фаза од војната во Украина. Првично се веруваше дека руската морнарица ги убила сите граничари и војници од споменатиот остров, но подоцна се покажа дека 13 украински државјани кои биле на островот се живи и во заробеништво. Во оваа операција на руската армија учествуваше и крстосувачот „Москва“, гордоста на руската Црноморска флота, кој потона кон средината на април.

Во фокусот на јавноста беше и разговорот што украинските војници го водеа со руските сили неколку моменти пред нападот.

На снимката која следеше по нападот, прво се слуша гласот на припадникот на руската армија, кој предлага капитулација, а потоа гласот на Украинец кој со пцовки му возвраќа.

После тоа, Украинците неколку пати се обидоа да ја вратат контролата врз островот. Најголемиот успех го постигнала кога на пат кон Змискиот остров го удрила руското шлепер „Васили Бег“.

Според тврдењата на украинската страна, реморкерот превезувал војници, оружје и муниција на стратешки важен остров кој се наоѓа во водите на областа Одеса.

Се веруваше дека Русите планираат да изградат цела мала база на овој остров, можеби дури и писта, бидејќи стратешката позиција на островот е одлична.

Фото: Принскрин/Нова.рс

Можеби ќе ве интересира

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје