19 Април, 2019
0.0214

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

Објавено во: Свет 22 Март, 2019

Организацијата Исламска држава во Сирија е поразена и нема повеќе територии под контрола на екстремисти.

Ова денеска го соопштија од Белата куќа. Портпаролката Сара Сандерс потврди дека целата територија на Сирија е „сто отсто ослободена од терористи“. 

Таа на новинарите им покажа мапа на Ирак и Сирија на која се гледа  дека терористичката група повеќе не контролира ниту една област во регионот.

Сандерс додаде и дека министерот за одбрана на САД, Патрик Шанахан за ова го известил американскиот претседател, Доналд Трамп.

Снимката која деновиве беше објавена ги прикажува размерите на масовното предавање на џихадистите. На неа се гледа непрегледна колона луѓе во пустината, во искината облека, со лица прекриени со марами, како стојат или седат еден до друг додека чекаат борците што ги заробиле да ги одведат во камповите.

Снимката ја објави сирискиот новинар Мохамед Хасан. „Најдолгата колона припадници на ИСИС од различни националности им се предаде на Сириските демократски сили“, напиша тој на Твитер.

Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години