25 Јуни, 2019
0.0227

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

Објавено во: Свет 22 Март, 2019

Организацијата Исламска држава во Сирија е поразена и нема повеќе територии под контрола на екстремисти.

Ова денеска го соопштија од Белата куќа. Портпаролката Сара Сандерс потврди дека целата територија на Сирија е „сто отсто ослободена од терористи“. 

Таа на новинарите им покажа мапа на Ирак и Сирија на која се гледа  дека терористичката група повеќе не контролира ниту една област во регионот.

Сандерс додаде и дека министерот за одбрана на САД, Патрик Шанахан за ова го известил американскиот претседател, Доналд Трамп.

Снимката која деновиве беше објавена ги прикажува размерите на масовното предавање на џихадистите. На неа се гледа непрегледна колона луѓе во пустината, во искината облека, со лица прекриени со марами, како стојат или седат еден до друг додека чекаат борците што ги заробиле да ги одведат во камповите.

Снимката ја објави сирискиот новинар Мохамед Хасан. „Најдолгата колона припадници на ИСИС од различни националности им се предаде на Сириските демократски сили“, напиша тој на Твитер.

Можеби ќе ве интересира

ОН: На светот му се заканува климатски апартхејд - каде ќе бегаат богатите?

ОН: На светот му се заканува климатски апартхејд - каде ќе бегаат богатите?

Европа ја очекува топлотен бран: Дел од неа поплавен

Европа ја очекува топлотен бран: Дел од неа поплавен

САД сака глобална коалиција против Иран

САД сака глобална коалиција против Иран

Научниците во страв за ледот кој се топи: Ова дебело ќе го платиме!

Научниците во страв за ледот кој се топи: Ова дебело ќе го платиме!

Трамп подготвен да се сретне со лидерите на Иран

Трамп подготвен да се сретне со лидерите на Иран

Путин забрани нивните авиокомпании да летаат во оваа земја

Путин забрани нивните авиокомпании да летаат во оваа земја

(ВИДЕО) Цел век го поминала во сибирска шума, но сега и се заканува опасност

(ВИДЕО) Цел век го поминала во сибирска шума, но сега и се заканува опасност

Се продава вила во која престојувал принцот Хари

Се продава вила во која престојувал принцот Хари

Градови во Европа ќе вријат од топлина: „Пеколни“ денови најавени за следната недела

Градови во Европа ќе вријат од топлина: „Пеколни“ денови најавени за следната недела