17 Мај, 2022
0.0237

Дендиас денеска во Скопје, ќе се сретне и со грчки бизнисмени

Објавено во: Македонија 26 Ноември, 2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, денеска ќе пристигне во Скопје, а во Македонија ќе се сретне и со грчки бизнисмени активни во нашата земја.

Дендијас ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев, а ќе оствари разговори со неговиот колега Никола Димитров.

Според изјавата на грчкото МНР, Константинос Фрагојанис, алтернативниот министер за надворешни работи, ќе го придружува Дендиас во Скопје.

Билатералните односи, европската перспектива на Македонија и прашањата од заеднички регионален интерес се очекува да бидат дел од главните теми кои ќе се постават на средбите.

Ова е прва посета на Дендиас на Скопје и досега највисок политички претставник од Владата на Киријакос Мицотакис кој ја посетил земјата по формирањето на грчката влада.

Можеби ќе ве интересира

Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Го претепале својот дедо и му го оштетиле автомобилот

Го претепале својот дедо и му го оштетиле автомобилот

Момче вознемируваше лама во битолската зоолошка градина

Момче вознемируваше лама во битолската зоолошка градина

ВМРО-ДПМНЕ повика граѓаните на 18 јуни да излезат на улица затоа што Македонија доживува пораз на секое поле

ВМРО-ДПМНЕ повика граѓаните на 18 јуни да излезат на улица затоа што Македонија доживува пораз на секое поле

Пендаровски: Ја поддржувам одлуката на Шведска за влез во НАТО

Пендаровски: Ја поддржувам одлуката на Шведска за влез во НАТО

ВО ЧЕТВРТОК ВО БЕЛГРАД ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ - патријархот Порфириј ги повикува верниците да присуствуваат во што поголем број

ВО ЧЕТВРТОК ВО БЕЛГРАД ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ - патријархот Порфириј ги повикува верниците да присуствуваат во што поголем број

Има 83 заразени со коронавирусот и двајца починати

Има 83 заразени со коронавирусот и двајца починати

Истрага за градоначалникот на Петровец: Исплатил половина милион евра на фирми на брат му за фиктивни услуги

Истрага за градоначалникот на Петровец: Исплатил половина милион евра на фирми на брат му за фиктивни услуги

КАКВИ МОНСТРУМИ - за пари му дозволиле на Белгиец да ја силува нивната 13 годишна ќерка - ХОРОРОТ ТРАЕЛ ДОЛГО, СЕ ДО ВЧЕРА

КАКВИ МОНСТРУМИ - за пари му дозволиле на Белгиец да ја силува нивната 13 годишна ќерка - ХОРОРОТ ТРАЕЛ ДОЛГО, СЕ ДО ВЧЕРА