16 Јули, 2019
0.0506

ДЕВОЈКАТА НЕ ЈА ИЗДРЖА БИТКАТА: Трагедијата кај Ласкарци зацрни уште едно семејство

Објавено во: Македонија 21 Март, 2019

Уште едно семејство е завиено во црно. Тажна вест излезе од скопските клиники каде скоро месец дена лежеше 19 годишна девојка која на 13 февруари беше во кобниот автобус на Дурмо Турс кој излета од патот и се преврте. Почина и таа борејќи се за живот по ампутираната нога. Жртвите станаа 16 на број.

Во притвор надлежните органи ставија шест лица. 

Истрагата покажа дека тие манипулирале со тахографот да покажува помала брзина и помало „работно време“ на автобусот, а неисправните сопирачки ги прикажувале дека работат. Во моментот на несреќата автобусот возел со 99 километри на час, а дозволено било 80 на патот Тетово - Скопје.

Сопственикот и управителот на Дурмо турс не го организирал превозот согласно законските прописи. Раководителот е приведен поради манипулации со тахографот и така овозможиле автобусот секојдневно да превезува патници .

Осомничени се и тројца кои се грижеле технички за автомобилот. Последниот преглед бил извршен во декември 2018-та. Сопирачките не биле исправни упте на претходниот преглед во јуни, а во декември издале документација дека е исправен иако знаеле дека сопирачките на работат како што треба.

Возачот го управувал автобусот со 99 километри и го манипулирал тахографот да покажува помала брзина.

Сите што се во притвор се гонат за тешки дела против безбедноста во сообраќајот.

Можеби ќе ве интересира

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција