18 Мај, 2021
0.0307

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

Објавено во: Македонија 15 Април, 2021

Од главните градови низ ЕУ почнува турнејата на Никола Димитров.

Првата средба е најавена за денес а заменик претседателот на владата задолжен за европски прашања ќе ја има со министри од Виена.

Оваа турнеја, како што соопштија од Секретаријатот за европски прашања доаѓа како последица на заложбите на Австрија да се забрза процесот за проширување на Европската унија со државите од Западен Балкан, но и полесно надминување на коронавирусот и обезбедување на помош-солидарност.

На средбите со министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг и министерката за Европа и Устав , Каролине Едштадлер Димитров ќе зборува и за поддрпката која ја дава Австрија во однос на европските реформи кои треба земјава да ги спроведе. 

Можеби ќе ве интересира

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини