20 Јули, 2024
0.1592

ПУТИН НАРЕДИ ВЕЖБИ ЗА УПОТРЕБА НА ТАКТИЧКО НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ - еве која му е целта

Објавено во: Македонија 06 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Руското Министерство за одбрана во понеделникот соопшти дека Русија ќе одржи воена вежба која ќе опфати вежбање на употреба на тактичко нуклеарно оружје, по провокативните закани од западните претставници.

Вежбата, додава Министерството, ја наредил претседателот Владимир Путин, а со неа ќе се тестира подготвеноста на нестратешките нуклеарни сили за извршување на борбени мисии.

Воените маневри, исто така, вклучуваат подготовка и распоредување за употреба на нестратегиско нуклеарно оружје, според Министерството.

Во вежбата учествуваат ракетни формации на Јужниот воен округ и силите на морнарицата.

Русија го има најголемиот арсенал на нуклеарно оружје.

„За време на вежбата ќе се спроведат голем број мерки со цел да се практикува подготовката и употребата на нестратегиско нуклеарно оружје“, соопшти Министерството.

„Целта на вежбата е да се обезбеди територијален интегритет и суверенитет на Русија како одговор на провокативните изјави и заканите на одредени западни претставници против Руската Федерација“, се додава во соопштението.

Руската инвазија на Украина го предизвика најтешкото влошување на односите меѓу Русија и Западот од Кубанската ракетна криза во 1962 година.

Русија ја гледа таа војна како битка со Западот, кој, тврди Путин, ги игнорирал обидите на Москва да создаде пријателски односи по распадот на СССР во 1991 година. Наместо тоа, тврди Путин, целта на Западот била да ја преземе контролата врз Украина и истовремено да го прошири НАТО кон исток.

Западот и Украина тврдат дека нема да застанат додека руските сили не бидат поразени и војната не ја гледаат како империјалистичко навлегување на туѓа територија со цел да ја вратат Украина во руската сфера на влијание.

Можеби ќе ве интересира

„ЗА СРЕЌА НЕМА ПОСЛЕДИЦИ ПО ДОМОВИТЕ И ГРАЃАНИТЕ“: градоначаникот Јанчев вели утре ќе се изгаснат дел од пожарите

„ЗА СРЕЌА НЕМА ПОСЛЕДИЦИ ПО ДОМОВИТЕ И ГРАЃАНИТЕ“: градоначаникот Јанчев вели утре ќе се изгаснат дел од пожарите

ЧЕТИРИ ЛИЦА ЗАВРШИЈА ВО БОЛНИЦАТА ВО КУМАНОВО: сообраќајка на автопатот Куманово-Скопје

ЧЕТИРИ ЛИЦА ЗАВРШИЈА ВО БОЛНИЦАТА ВО КУМАНОВО: сообраќајка на автопатот Куманово-Скопје

„Работниците во Македонски шуми гаснат пожари, буквално, по влечки!“: Левица со остра реакција за состојбата со пожарите

„Работниците во Македонски шуми гаснат пожари, буквално, по влечки!“: Левица со остра реакција за состојбата со пожарите

НОВА ПОДДРШКА: Прогласот за семакедонско обединување го потпиша и огранокот на Партијата на слободата за Мала Преспа

НОВА ПОДДРШКА: Прогласот за семакедонско обединување го потпиша и огранокот на Партијата на слободата за Мала Преспа

АПАНАЖА ЗА БЕСИМИ, БЕКТЕШИ И ЛОГА - закупнина за стан за четворица пратеници, како и плата до пензија, еве ги деталите

АПАНАЖА ЗА БЕСИМИ, БЕКТЕШИ И ЛОГА - закупнина за стан за четворица пратеници, како и плата до пензија, еве ги деталите

СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ДЕБАР: град, громови, поплавени улици и одрони на патиштата

СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ДЕБАР: град, громови, поплавени улици и одрони на патиштата

„Ветрот го сменил правецот и се нашол среде оган“: повредениот Златко правел противпожарен појас за огнот да не дојде до Сираково

„Ветрот го сменил правецот и се нашол среде оган“: повредениот Златко правел противпожарен појас за огнот да не дојде до Сираково

ЧЕТВОРИЦА ОХРИЃАНИ ЗАВРШИЈА ЗАД РЕШЕТКИ - прво се тепале во кафана, па ги нападнале полицајците

ЧЕТВОРИЦА ОХРИЃАНИ ЗАВРШИЈА ЗАД РЕШЕТКИ - прво се тепале во кафана, па ги нападнале полицајците

„Сите аеродромски сектори се во состојба на подготвеност поради глобалниот ИТ прекин“: ТАВ Македонија без откажани летови

„Сите аеродромски сектори се во состојба на подготвеност поради глобалниот ИТ прекин“: ТАВ Македонија без откажани летови