19 Февруари, 2019
0.3179
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

ЕК обвини осум банки за картел на пазарот на обврзници

Објавено во: Финансии 01 Февруари, 2019

Според Брисел, картелно здружение функционирало во еврозоната во различни периоди од 2007 до 2012 година, пренесува бугарски капитал. 

Сепак, Комисијата не ги наведува имињата на банките. 

Истрагата има за цел да утврди дали трговците од овие банки разменувале незаконски чувствителни информации за европските државни обврзници преку онлајн разговор. ЕК верува дека овие осум банки ја координирале својата стратегија за купување и продажба на суверени обврзници во евра издадени од влади на земји во еврозоната.

На 20 декември, кога Европската комисија објави истрага за договор за монетарна врска на пазарот на обврзници, имињата на четирите банки кои беа спомнати од разни извори се Crédit Suisse, Crédit agricole, Deutsche Bank и Bank of America Merrill Lynch.

Можеби ќе ве интересира

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд