21 Април, 2021
0.0319

ЕКСПЕРТ ОД РУСИЈА: Меѓу првата и втората доза од вакцината треба да поминат од 35 до 40 дена

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2021

Имуниот одговор на новиот коронавирус не се развива пред 32 до 45 дена после вакцинација или максимално 52 дена после, вели Александар Горелов, заменик директор за наука на Централниот истражувачки институт за епидемиологија. 

Знаеме дека антителата не се произведуваат пред да поминат 32 до 45 дена, додека максималната количина се развива после четири периоди на инкубација или 56 дена, кога можеме слободно да дишеме. Меѓутоа, тоа не значи дека можеме да престанеме да ги носиме маските“, рекол Горелов, како што јавува ТАСС.

Горелов истакнал дека луѓето не треба да се грижат ако од некоја причина го пропуштат датумот на другата доза.

„Тоа не е толку критично, бидејќи светот има информации дека одредени земји ја применуваат вакцинацијата во рок од шест недели. Заради тоа мислам дека времето би можело да биде избрано во овој рок. Веќе сме свесни дека тоа е класичен пример, односно од 30 до 45 дена меѓу вакцинациите е прифатлива временска рамка“, рекол експертот.

Русија на 18 јануари почна масовна вакцинација против коронавирусот. Граѓаните можат бесплатно да добијат една од двете регистрирани вакцини „Спутник V“ или ЕпиВаКорона.

Можеби ќе ве интересира

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО